Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, a kiedy miała siedem lat zamieszkała z rodziną w Kaliszu, gdzie spędziła następnie kolejne 13 lat swojego dzieciństwa i młodości. Patronka naszej szkoły była wybitną poetką i nowelistką, zajmowała się krytyką literacką, publicystyką i dokonywaniem przekładów z obcych języków. Pisała również wiele utworów dla dzieci, z których dziś chciałbym Wam przypomnieć książkę "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" z 1896 roku.
Jeśli chcielibyście ją przeczytać możecie skorzystać z tego linku O krasnoludkach i o sierotce Marysi - e-book. Książka ta jest dostępna również w formie audiobooka:
Zachęcam też do wysłuchania 44 min. baśni muzycznej z 1973 r. opartej na książce Marii Konopnickej.
Miłego czytania i słuchania :-)
Wychowawca
Edmund Symanowicz
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Na Ziemi żyje olbrzymia ilość gatunków zwierząt, z których wiele możecie obejrzeć na żywo w Polsce, ponieważ w naszym kraju znajduje się ponad 20 ogrodów zoologicznych. Fascynujący świat zwierząt można poznawać również oglądając filmy przyrodnicze. Ja zachęcam Was dzisiaj do obejrzenia filmu o kotach, zarówno tych udomowionych, jak i tych dzikich.
A więcej filmów o różnych egzotycznych zwierzętach znajdziecie też na naszym świetlicowym blogu w artykule Zwierzęta z odległych krajów.
Miłego oglądania :-)
Wychowawca
Edmund Symanowicz
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Swój czas wolny można spędzać na różne sposoby. Wiele osób czyta w czasie wolnym książki lub komiksy, ogląda filmy, seriale, programy telewizyjne, kanały na YouTube, gra w gry komputerowe, planszowe lub karciane itd. Niektóre z nich są na tyle ciekawe, że warto polecić je innym. Ciekawe, co waszym zdaniem jest warte przeczytania i obejrzenia oraz w co warto zagrać, żeby się dobrze zrelaksować i miło spędzić czas. Poniżej znajdziecie klika krótkich filmów, w których wasi rówieśnicy opowiadają o interesujących ich zdaniem grach. Może któreś z nich spodobają się również wam. Pamiętajcie tylko, żeby rozsądnie korzystać z rozrywki, tak aby nie zaniedbać obowiązków szkolnych.
Miłej zabawy :-)
Wychowawca
Edmund Symanowicz
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Miłego oglądania i czytania :-)
Wychowawca
Edmund Symanowicz
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Doświadczenie fizyczne dla dzieci i dla dorosłych. Bardzo proste i szybkie do wykonania.
Jedyne czego potrzebujemy to : balon, woda oraz źródło ognia.
Intuicja podpowiada, że gdy balon tylko spotka się z ogniem to pęknie - i to się zgadza.
Wystarczy jednak wlać do niego niewielką ilość wody, aby uczynić go ognioodpornym!
Co tu się dzieje ? Guma z której jest wykonany balon nie jest dobrym przewodnikiem ciepła i powinna się topić, ale oddaje to ciepło wodzie, która natomiast "uwielbia" je magazynować.
Dobra zabawa gwarantowana!
https://www.youtube.com/watch?v=8ATj4AEV2Lg
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
W tym roku świętujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zachęcam do zapoznania się z multimedialnym serwisem poświęconym Konstytucji 3 maja, przygotowanym przez Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu RP Link do serwisu oraz z poniższymi filmami.
Miłego oglądania :-)
Wychowawca
Edmund Symanowicz
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Międzynarodowy Dzień Tańca – święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami UNESCO. Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.
Duch Tańca nie ma barwy, kształtu czy rozmiaru. Jest jednak ucieleśnieniem jedności, siły i piękna, które tkwi w nas. Każdy, kto żyje duchem tańca, młody, stary czy niepełnosprawny, kreuje i przetwarza idee na sztukę, która zmienia jego życie. Taniec to lustro odbijające to, co niemożliwe, czyniąc je możliwym. Każdy może go dotknąć, usłyszeć, poczuć i przeżyć.
Głosy naszych serc i dusz są naszym rytmem, a każdy nasz ruch opowiada historię ludzkości. To żywioł, w którym ludzka dusza może osiągnąć ostateczną wolność. Gdy nasze dłonie się stykają dzieje się coś pięknego. To, co zapamiętuje dusza, ciało przemienia w ruch. Dlatego taniec jest leczniczą siłą dostępną dla wszystkich. Ty jesteś moimi oczami, a ja – twymi stopami.
Świętujmy razem z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Niech pasja tańca pozwoli wam uzdrowić się nawzajem, zjednoczyć waszą społeczność, a przede wszystkim – niech każdy z was osiągnie wszystko, co w waszej mocy. Moc i Duch Tańca pozwolą nam się zjednoczyć.
- Joanna Krzywik
- nie nudzę się w domu
Dzień Języka Angielskiego obchodzony jest 23 kwietnia (data narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a). Język angielski jest językiem, którym mówi najwięcej ludzi na świecie - według najnowszych spisów komunikatywnie posługuje się nim około 2 miliardów osób. Mówi się, że jest to lingua franca, czyli nowoczesna łacina, gdyż dzięki swojej popularności, angielski stał się językiem uniwersalnym i międzynarodowym.
Zachęcam do poszerzania wiedzy i umiejętności językowych poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń interaktywnych, świetnie się przy tym bawiąc. Poniżej znajdziecie linki do stron z zadaniami interaktywnymi:
Karolina Prętczyńska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Już jutro obchodziły Światowy Dzień Ziemi! A Was drodzi uczniowie zachęcam już od dziś, od tej chwili aby zacząć dbać o naszą planetę! Bo jak nie my to kto ?
22 kwietnie obchodzimy Dzień Ziemi. W mojej opinii i na pewno nie tylko mojej – to wyjątkowe święto. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa! Każdy z Was ma wpływ na naszą planete.
Jak możesz pomóc Ziemi ? Na początek wykonaj te zadania.
Zachęcam Was również do wykoniania quizzów internetowych. Zadania te pokazują, jak w codziennych czynnościach możemy pomagać naszej planecie.
https://learningapps.org/11139917
https://learningapps.org/10764850
A na koniec proponuję wysłuchać piosenki Zozi pt "Świat w naszych rękach"
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE&t=58s
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
22 kwietnia 2021 roku.
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.
Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?
Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię.
Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
Jak obchodzić Dzień Ziemi?
- Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
- Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
- Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
- Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety,
dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
- Joanna Krzywik
- nie nudzę się w domu
Strona 4 z 27