wybor

Wybór dalszej ścieżki kształcenia to często pierwsza poważna decyzja, przed którą stają uczniowie klas VIII. Decyzji tej towarzyszy często niepokój i liczne wątpliwości. Tak naprawdę to dobrze, że pojawiają się niepokoje, gdyż to oznacza, że naprawdę zastanawiamy się i podejmujemy refleksje nad naszą przyszłością. Tak więc rozmawiajmy, poszukujmy informacji na temat kierunków, które nas interesują i poznawajmy nasze mocne i słabsze strony, gdyż to ułatwi nam wybór idealnej szkoły i kierunku.

Jak podejmować decyzję? Przede wszystkim dokonaj analizy typów szkół ponadpodstawowych. Czy wiesz czym się różnią i jak wygląda edukacja w każdej z nich? Przypominam, że masz do wyboru liceum ogólnokształcące, technikum i szkołę branżową I stopnia. Czego spodziewać się po każdej z tych szkół? Przy wyborze liceum ogólnokształcącego pamiętaj, że wybierasz przedmioty w tak zwanym rozszerzeniu i jest to bardzo intensywny program nauki tych przedmiotów. W liceum nie uczysz się zawodu, ale przygotowujesz się do matury i dalszego kształcenia. Wybierając technikum przygotuj się na naukę teoretyczną zawodu (tak jak w liceum są przedmioty rozszerzone tak w technikum są przedmioty zawodowe).  Szkoła branżowa I stopnia pozwala na bardzo praktyczną naukę zawodu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które już są zdecydowane na jakiś zawód.

Przede wszystkim należy śledzić ofertę edukacyjną szkół, która jest już dostępna na stronie:

Link: ponadpodstawowe-kalisz.nabory.pl

Jeśli decydujesz się na kształcenie zawodowe, poszukuj informacji o zawodach, którymi jesteś zainteresowany. NA czym polega ten zawód, jakie umiejętności i kompetencje trzeba posiadać, jakie plusy i jakie minusy ma zawód, którego chcesz się uczyć.

Zachęcam do zaglądania na stronę: mapakarier.org

Strona ta oferuje opis 587 ścieżek kariery zawodowej.

 

Powodzenia!

Magdalena Różańska