Obraz własnej osoby tworzymy na podstawie obserwacji swojego zachowania, myślenia o sobie oraz opinii innych osób. Wiedza o sobie zebrana ze wszystkich tych źródeł staje się podstawą samooceny. Samoocena wpływa na nasze zachowania oraz nasze nastawienie do ludzi i świata. Poznanie siebie pozwala na trafniejszy wybór szkoły, zawodu, stanowiska, jakie się chce zajmować oraz środowiska pracy. Wiedza ta daje nam możliwość uczenia się, a następnie wykonywania pracy, która będzie dawała satysfakcję zawodową. Zachęcamy zatem do zapoznania się z poniższym ćwiczeniem i mamy nadzieję, że pomoże Wam poznać siebie jeszcze lepiej i rozwiać wątpliwości co do wyboru kierunku kształcenia.

Przedstawione poniżej pytania dotyczą różnych właściwości człowieka, jego cech, poglądów, postaw i opinii. Spróbuj na nie odpowiedzieć. Jeśli uznasz, że lista pytań nie jest pełna, możesz ją uzupełnić. Postaraj się, aby odpowiedzi dały jak najdokładniejszy i jak najpełniejszy obraz Twojej osoby.

1) Co Ci się w Tobie najbardziej podoba?

2) Co Ci się w Tobie nie podoba (lub najmniej podoba)?

3) Co najbardziej lubisz u innych ludzi?

4) Czego najbardziej nie lubisz u innych ludzi?

5) Co Cię śmieszy, bawi?

6) Co Cię denerwuje?

7) Co uważasz za swoje największe osiągnięcie/sukces?

8) Co uważasz za swoje największe niepowodzenie?

9) Co przede wszystkim chciałbyś w życiu osiągnąć?

10) Co przede wszystkim chciałbyś rozwijać?

 11) Czego nie chciałbyś rozwijać?

Źródło: Kwestionariusz „Obraz własnej osoby” (na podstawie Paszkowskiej-Rogacz, 2002)

Teraz zastanów się nad cechami swojego charakteru. Zaznacz cechy, które odnoszą się do Ciebie – obok wybranej propozycji wstaw X.

stronystrony1

Teraz spośród zaznaczonych cech spróbuj wybrać pięć najbardziej charakterystycznych dla siebie. Wskaż sytuacje, w których je kiedyś wykorzystywałeś/aś.

strony 2

Źródło: Wyznaczaj, planuj, działaj. O skutecznym osiąganiu celów zawodowych, w: http://www.wup.kielce.pl/images/stories/CIZ/PLANOWANIE_KARIERY.pdf, s. 21–22, dostęp 13.05.2020

Magdalena Różańska