Już jutro ósmoklasiści staną do swojego pierwszego egzaminu. Często takim sytuacją towarzyszy stres. W końcu kto z nas nie zazna tego stanu: drżenie rąk, rumieńce na twarzy, jąkanie się, sensacje żołądkowe? Stres to nasz nieodłączny gość, ale wcale nie musi być taki zły. Stres może być dla nas mobilizujący. Wystarczy tylko sobie go uświadomić i popracować nad nim. Poniżej kilka sposobów, które pomogą zamienić stres negatywny w pozytywny.

Numer 1 to pozytywne nastawienie

Drodzy uczniowie, zaufajcie sobie, uwierzcie w swoje umiejętności i wiedzę. „Czarne myśli” powodują obniżenie samooceny, a co za tym idzie wzmacniają odczucie stresu i napięcia. Warto wtedy zająć swoje myśli czymś innym, np. zaplanujcie co ciekawego będziecie robić podczas wakacji, co byście zjedli, a może stwórzcie listę zakupów. Warto mieć przy sobie jakiś mały przedmiot i przez pewien czas intensywnie wpatrywać się w niego - badać jego strukturę, kształt, zapach itp. Takie badanie przekierowuje uwagę naszego mózgu na inne tory i zapominamy o stresie. Niektórym pomaga powtarzanie sobie w myślach „Dam radę. Pokonam strach. Odniosę sukces” – czyli zamian myśli negatywnych na pozytywne.

Numer 2 to przygotowanie

Na dzień przed egzaminem ósmoklasisty przyszykuj sobie strój, długopisy i inne niezbędne na egzaminie rzeczy. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, bo możecie czegoś zapomnieć, a nawet spóźnić się przez to na egzamin, a to spowoduje pojawienie się ogromnego stresu. W dniu egzaminu wyjdźcie wcześniej z domu - lepiej chwilę zaczekać pod salą niż biec na łapu capu. Nie zapomnijcie też o nastawieniu budzika!

Numer 3 to relaks

Przed egzaminem postarajcie się wygospodarować wolny czas na relaksację. Zrelaksowany umysł działa najlepiej!

Numer 4 to sen

Wymęczony organizm jest podatny na doznawanie negatywnych emocji, a tym samym trudniej jest się skoncentrować. Postarajcie się wyciszyć kłębiące w głowach myśli i porządnie się wyśpijcie przed egzaminem.

Numer 4 to sport

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych powoduje wydzielanie się endorfin. Efektem ćwiczeń będzie redukcja stresu. Jeśli nie lubisz intensywnych ćwiczeń wystarczy długi spacer.

Numer 5 to wizualizacja

Stwórzcie sobie w myślach plan tego, co Cię czeka. Wyobraź sobie salę na której będziesz pisać egzamin, jak będziesz wyglądać gdy siedzisz w ławce na egzaminie, jakie pytania mogą się pojawić. Dzięki temu nie odczujecie dużego stresu, bo będzie to sytuacja wam znana, a zazwyczaj nowe rzeczy i wydarzenia wywołują największy stres.

Numer 6 to oddech

Głębokie i spokojne oddechy zmniejszają napięcie i rozładowują negatywne emocje. Zastosuj oddychanie przeponowe. Zamknij oczy, prawą dłoń połóżcie na brzuchu, a lewą pośrodku klatki piersiowej. Wprowadźcie powietrze do płuc poprzez głęboki wdech nosem, chwilę je potrzymajcie z wypiętym brzuchem. Wykonajcie wydech przez usta i pozwólcie, by brzuch wrócił do pozycji wyjściowej. Jeżeli porusza się brzuch, oznacza to, że oddychacie przeponą i prawidłowo wykonaliście ćwiczenie.