Uzależnienia cyfrowe – jak bezpiecznie obcować z technologią.

Wskazówki dla rodziców.

  • Kiedy jest odpowiedni czas na danie dziecku telefonu komórkowego?

Dla każdego dziecka jest to sprawa indywidualna. Dziecko jest gotowe na otrzymanie telefonu wtedy, kiedy potrafi zarządzać swoim czasem – ma poczucie czasu.

Kiedy przyjdzie ten czas:

- NIE DAWAJ dziecku telefonu na własność, ale WYPOŻYCZ go dziecku. Dzięki temu telefon jest nadal Twoją własnością i masz pełne prawo do korzystania z niego. Powiedz jednak dziecku, że masz do niego pełne zaufanie, jednak chcesz mieć dostęp do telefonu, ponieważ Internet nie jest bezpiecznym miejscem, a Ty jako rodzic chcesz poprowadzić go przez wirtualny świat i pomóc mu się w nim poruszać;

- zawrzyj WSPÓLNIE pisemną umowę z dzieckiem. Umowa powinna zawierać: ilość dziennego czasu korzystania z telefonu (musi on być ustalony wspólnie z dzieckiem); dostęp rodzica do telefonu; konsekwencje przekroczenia dziennego limitu czasu; konieczność zainstalowania aplikacji mierzenia dziennego czasu korzystania z telefonu (jeżeli nie jest już wgrana w system).

Przykładową konsekwencją może być skrócanie dziennego czasu korzystania z telefonu następnego dnia o tyle, o ile został przekroczony dnia poprzedniego.

Dziecko powinno wówczas mieć dostęp do telefonu cały dzień – to od niego zależy jak zagospodaruje czas korzystania z niego. Pomoże mu w tym aplikacja mierzenia czasu.

  • Gdy dziecko jest uzależnione od technologii cyfrowych:

- podejmij powyższe kroki- ustal wspólnie z dzieckiem czas korzystania z telefonu; zadbaj o zainstalowanie aplikacji;

- NIE ODCINAJ DZIECKU DOSTĘPU DO TECHNOLOGII – może to wpłynąć negatywnie na dziecko. Wprowadzaj wówczas systematyczne skracanie dziennego czasu korzystania z technologii.

- zastosuj zasadę 30 minut tzw. nudy – polega to na tym, że codziennie dziecko spędza 30 minut samo – nie ma wówczas żadnych obowiązków, nie odrabia lekcji oraz nie ogląda telewizji, nie korzysta z Internetu. Zadaniem dziecka jest wówczas spędzić trochę czasu ze sobą, to jak zagospodaruje sobie ten czas zależy od niego samego. Początkowo dzieci mogą się niecierpliwić, odliczać czas po to, aby otrzymać telefon, jednak z czasem dzieci znajdują sobie zajęcie – może ono wówczas trwać ponad 30 minut.

- wprowadź zasadę pudełka na telefony: przygotuj pudełko blokujące zasięg telefonu: owiń drewniane pudełko/szkatułkę folią bąbelkową, umów się z rodziną, że np. podczas wspólnych posiłków wszyscy członkowie rodziny wkładają telefony do szkatułki;

- umów się z dzieckiem na wyciszenie powiadomień – wtedy to samo będzie decydować, kiedy spogląda na telefon !

  • BĄDŹ WZOREM DO NAŚLADOWANIA DLA SWOJEGO DZIECKA ! Aby dziecko nauczyło się odpowiednio posługiwać technologią musi mieć oparcie rodziców, których bardzo często naśladuje. Poczynania rodziców często mogą być powtarzane przez dzieci: „bo skoro moi rodzice korzystają z Internetu, co chwilę spoglądają na komórkę to ja nie mogę ? To jest przecież normalne”. Postaraj się, aby Twoje dziecko nie widziało Cię tak np. podczas występów:

TELEFON

 

Wchodź w elektroniczny świat dziecka, nie zbywaj go słowami: „Daj mi spokój. Nie interesuje mnie to. Nie mam czasu na takie bzdury”, kiedy chce ci pokazać grę, konkretny filmik w Internecie. Przedyskutuj to z nim, co widzieliście razem. Dzieci pragną, aby rodzice rozmawiali z nimi o tym, co ich interesuje.

Drogi rodzicu ! Wyłącz powiadomienia w swoim telefonie, posiedź sam trochę w ciszy, odłóż telefon, wyłącz telewizor. Pokaż dziecku, jak można inaczej spędzać czas.
Bądź dla niego wzorem do naśladowania. Nie pozwól, aby technologia decydowała o życiu Twoim i Twoich dzieci.

 

Karolina Suchecka

psycholog szkolny