Oczekiwania są czymś, co powstaje w naszych głowach zupełnie nieświadomie. Oczekujemy od siebie i oczekujemy od innych. Widać to we wszystkich dziedzinach życia. Każdy z nas ma jakieś oczekiwania względem siebie – tego jak powinniśmy wyglądać, co powinniśmy umieć i co powinniśmy osiągnąć w życiu. Mamy swoją idealną wizję. Wizję, która naszym zdaniem da nam szczęście. Bo kiedy będą taka/i, a taka/i i osiągnę to, co sobie zamierzyłam, to wtedy będę spełniona/y. I będę szczęśliwa/y.

Budujemy także oczekiwania wobec innych – wobec swoich dzieci, przyjaciół, rodziców, wobec obowiązków. Szczególnie widać to w naszych relacjach. Tutaj bardzo łatwo wpaść w pułapkę oczekiwań. Będąc z kimś wydaje nam się, że druga osoba powinna nas rozumieć, czytać w naszych myślach i jeśli nas lubi to powinna robić to, czego od niej oczekujemy. Niestety zapominamy o jednym – druga osoba nie zna naszych oczekiwań. Może nie rozumieć naszych potrzeb. A to dlatego, że jest zupełnie inna. Ma inne potrzeby, została inaczej wychowana, ma inne doświadczenia i myśli w inny sposób. Opierając się na swoich oczekiwaniach, można gorzko się rozczarować.
oczekiwania                                                Jak pozbyć się oczekiwań wobec innych?

Niezwykle ważna jest komunikacja. Mówienie o swoich potrzebach i pragnieniach. Otwarcie się na drugą osobę, zrozumienie jej, poznanie jej potrzeb i jej sposobu patrzenia na świat. Każdy z nas jest inny. Uświadomienie sobie tego pozwala uniknąć wielu rozczarowań. Pozwala poznać drugą osobę taką, jaką jest.

Żeby uniknąć wynikających z oczekiwań rozczarowań, trzeba pamiętać o tym, że nasze oczekiwania, są tylko nasze i nie mają zbyt wiele wspólnego z drugą osobą. Podobnie jak nasze oczekiwania wobec siebie – one też nie mają wiele wspólnego z tym, kim naprawdę jesteśmy. Powstały z różnych przyczyn – być może były podyktowane oczekiwaniami innych, które naszym zdaniem mają wobec nas, być może są podyktowane naszym dążeniem do perfekcji czy panującym obecnie kultem „piękna”.

Karolina Suchecka