Jednym (ale nie jedynym) powodem, dla którego dzieci biją jest to, że jest to ich sposób rozładowywania napięcia, pozbywania się złości (przez ciało). Jest to ich naturalna reakcja, w zależności od wieku, jedyny, szybki i skuteczny sposób na wyrażenie złości.

Dlatego rodzice często zastanawiają się dlaczego dzieci biją (czy próbują uderzyć) skoro w domu nie mogły zaobserwować tego zachowania. Wyżej jest właśnie odpowiedź na to pytanie ?.

Ale.. to, że jest to "naturalny" sposób rozładowywania napięcia nie oznacza, że musimy go akceptować.

Jednak zamiast krzyków czy karania możemy zauważyć złość ("widzę jaki jesteś zdenerwowany, ale nie mogę zgodzić się na bicie, to sprawia mi ból"), a następnie zaproponować jeden ze sposób na złość:

złość

Pomysł z balonem polega na tym, aby "wydmuchać" czerwone powietrze.


Jedna uwaga - proponując sposoby na złość nie chodzi o to, aby rzucić dziecku sposób i czekać aż z niego skorzysta. Ważne jest to, aby rodzic wykorzystywał te sposoby wspólnie z dzieckiem, razem.

Wszystkim rodzicom polecam książkę pt.: "Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością". to pełen humoru i zabawnych ilustracji poradnik psychologiczny w pełni dedykowany dzieciom. Autorka udowadnia w nim, że złość jest naturalną i zdrową reakcją, której tłumienie lub wyciszanie wcale nie jest dobrym pomysłem. W zamian proponuje naukę samokontroli oraz umiejętności bezpiecznego pozbywania się złości z ciała. Znajdziesz w niej techniki zarządzania emocjami, oparte na terapii poznawczo-behawioralnej, metody rozpoznawania przyczyn mniej przyjemnych emocji, a także sprawdzone sposoby na rozwiązywanie konfliktów, głównie dzięki znajdywaniu kompromisu. Wszystko to zostało opisane w specjalistycznym żargonie, proponując połączenie terapii z zabawą, którą pokochają najmłodsi. Pracę z tą książką można śmiało podjąć samemu z dzieckiem w domu.

Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością | Dawn Huebner ( książka) - Księgarnia znak.com.pl

W filmie poniżej znajdziecie Państwo przedstawiony pierwszy rozdział książki :) 

Pamiętajcie, każdy czasem się złości. Nie jest to emocja, której należy się wstydzić. 
 Odczuwanie złości informuje nas, że coś ze świata zewnętrznego nam zagraża – naszej integralności psychicznej czy fizycznej, naszym zasadom, wartościom, przyzwyczajeniom. Pojawia się też wtedy, gdy zaczynamy dostrzegać, że ktoś naszych potrzeb nie zaspokaja, a powinien, lub narusza nasze granice psychologiczne lub fizyczne. Na przykład jeśli ktoś jest zbyt blisko nas, wykonuje gwałtowne ruchy, zaczynamy odczuwać zagrożenie.

 

Karolina Suchecka
psycholog szkolny