Bardzo często chcemy poprawić relację z osobą, na której nam zależy. Rodzice mogą chcieć poprawić relację z dzieckiem. Przyjaciel z przyjacielem.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, która burzy relację jest niewłaściwe wspieranie.

wsparcie

Jak właściwie wspierać? Aby robić to dobrze powinniśmy
:
✔️ nazywać uczucia dziecka/przyjaciela
✔️ słuchać
✔️ zapytać jak można mu pomóc
✔️przypomnieć sobie jak sami czulibyśmy się w tej sytuacji mając tyle lat

Warto unikać:
✖️oceniania
✖️doradzania (nie uwzględniając przy tym perspektywy drugiej osoby)
✖️mówienia: "a nie mówiłem, że tak będzie?!"

Czasami mniej słów znaczy lepiej. Zamiast szukania w głowie rozwiązania na cudze problemy postarajmy się na chwilę wejść w buty drugiej osoby. Co ona może teraz czuć? A nie: co ja bym czuła na jej miejscu.

Mam takie doświadczenie, że umiejetność wspierania to przede wszystkim praca nad umiejętnością powstrzymywania się od wyrażania ocen i dawania rad. Bo samo wsparcie, takie prawdziwie wspierające, przychodzi wtedy naturalnie.

Podsumowując, doradzanie, ocenianie i wyrażanie swojej racji szkodzi relacji! Takie czynności nie są wspierające. Aby wspierać dobrze należy być obok, słuchać, nazywać uczucia oraz wyobrazić sobie jak odbiera świat druga osoba.

Karolina Suchecka