Co trzecie dziecko między 12. a 23. miesiącem życia korzysta z urządzeń  mobilnych - tvp.info

W dzisiejszych czasach ważna i kluczowa w życiu młodego człowieka jest higiena osobista związana z codziennym używaniem cyfrowych dobrodziejstw. Ustalone zasady używania mediów cyfrowych kształtują tak zwaną odpowiedzialność cyfrową nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych i całych rodzin.

Istnieje wiele naukowych dowodów  na to, że w wielu domach w Polsce (60,6%) nie funkcjonują żadne zasady używania mediów cyfrowych, w tym smartfonów, tabletów, komputerów czy Internetu. Warto zwrócić uwagę, że kształtowanie odpowiednich nawyków związanych z używaniem mediów cyfrowych powinno odbywać się już od najmłodszych lat życia. Wspólne rozmowy rodziców i dzieci na temat zasad używania mediów cyfrowych podłączonych do Internetu mogą być zwieńczone opracowaniem domowego kodeksu odpowiedzialnego korzystania z tych mediów. Zasady zapisane w Domowym Kodeksie odnosić się mogą nie tylko do korzystania z tabletów i smartfonów (czas korzystania, miejsce używania), ale również do takich aspektów jak:

- wspólne spędzanie czasu wolnego,

- wykorzystywanie mediów cyfrowych do edukacji,

- rozwój pasji, hobby i zainteresowań,

- podejmowanie działań zmierzających do bycia bliżej siebie,

- dbanie o zdrowie.

Pod poniższym linkiem można znaleźć 10 podstawowych zasad higieny cyfrowej

Jakie korzyści wynikają z przestrzegania zasad Domowego Kodeksu?
Oto najważniejsze z nich:

• wyznaczają dziecku stałe granice, które zna i rozumie. Uczą go to odróżniania dobrych od złych zachowań.
  • wykształcają zdrowe nawyki związane z e-higieną, które zaprocentują w jego dorosłym życiu
    z technologią.
  • zmniejsza poczucie stresu, dają czas na odpoczynek od informacyjnego przeciążenia powodującego przemęczenie młodego umysłu.
  • pobudzają do kreatywnego poszukiwania zajęć w czasie wolnym, pomagają rozwijać pasje
    i zainteresowania.
  • dziecko uczy się jak korzystać z technologii w sposób zaplanowany, uporządkowany.
  • zmniejszają konflikty rodzinne dzięki jasnym regułom, których każdy jest zobowiązany
    do przestrzegania.
  • pomagają spędzać więcej czasu razem, bez dekoncentrującego wpływu smartfonów.

W odniesieniu do współczesnych dzieci, urodzonych i wzrastających w erze cyfrowej, używa się czasem żartobliwie określenia HOMO TABLETIS. Krótki filmik pod poniższym linkiem zawiera przestrogę przed skutkami braku kontroli rodzicielskiej nad dzieckiem w sferze funkcjonowania cyfrowego. Polecam.

mamatatatablet.pl

Maciej Głowacki, pedagog szkolny.