z cyklu ciekawostki psychologiczne ... Gaslighting

Jest to forma manipulacji lub przemocy emocjonalnej, która jest częściej widoczna w toksycznych związkach. Jest to akt manipulacji osobą poprzez sugerowanie jej  kwestionowania swoich myśli, wspomnień i wydarzeń dziejących się wokół niej. Ofiara gaslightingu może być popchnięta tak daleko, że kwestionuje nawet swój własny rozsądek.

jak zwykle
Uwaga! Tak jak zawsze muszą zostać spełnione kryteria! Nie da się stwierdzić Gaslightingu po jednym zwrocie. Musi wystąpić element manipulacji.

Gaslighting, zamierzony lub nie, jest formą manipulacji. Może zdarzyć się w wielu typach relacji, w tym z szefem, przyjaciółmi i rodzicami, ale jedną z najbardziej dewastujących form gaslightingu jest ta, która występuje w relacjach romantycznych.

Osoba stosująca gaslighting zazwyczaj chce, abyś zwątpił w siebie i polegał na jej wersji rzeczywistości.

Gaslighting często prowadzi do:
* zwątpienia i kwestionowania siebie
* ciągłego zastanawiania się, czy nie jesteś zbyt wrażliwy/wa
* częstego przepraszania
* zmagania się z podejmowaniem decyzji
* poczucia się ogólnie nieszczęśliwym/ą, zdezorientowanym/ą i nie czucia się sobą
* unikania bliskich, ponieważ nie wiesz, jak wyjaśnić to, co się dzieje.

Jesteś ofiarą Gaslightingu lub to podejrzewasz? Poproś o pomoc zaufaną osobę, wychowawcę, psychologa, pedagoga szkolnego. Jesteś ważny/na. Pamiętaj o tym.