„Och, nie, sir, nie... Zgredek będzie musiał ukarać się surowo za to, że tu przyszedł, żeby się zobaczyć z wielmożnym panem, sir. Za karę Zgredek przytrzaśnie sobie uszy drzwiczkami piekarnika. Gdyby się dowiedzieli... och, sir...” (Rowling, 2000).

Efekt Zgredka czyli ludzka tendencja do samokarania się, zwłaszcza wtedy, kiedy nie jest możliwe zadośćuczynienie. Nelissen i Zeelenberg (2009) pokazują w badaniach tę możliwą, ciemną stronę skutków poczucia winy.

efekt zgredka

W pewnym sensie każdy z nas czasami jest Zgredkiem - to okej. Ważne, aby wiedzieć, że istnieją także inne, często lepsze, sposoby na radzenie sobie z poczuciem winy, bo to nadmierne samokaranie może wiązać się z dyskomfortem, a nawet psychopatologią. Przeciwieństwem samokarania może być samowspółczucie lub, po prostu, wybaczenie sobie. A jaki jest Twój sposób na radzenie sobie z poczuciem winy?

W oparciu o:
Nelissen, R. M. A., & Zeelenberg, M. (2009). When guilt evokes self-punishment: Evidence for the existence of a Dobby Effect. Emotion, 9(1), 118–122. https://doi.org/10.1037/a0014540
Rowling, JK (2000). Harry Potter i Komnata Tajemnic. Bloomsbury, r. 2

psycholog szkolny