Każdy z nas jest wyjątkowy. Nie ma drugiego takiego jak ty. Nigdzie. Jesteś ważny i unikalny. Z samego faktu, że… jesteś. Zastanawiasz się: jak to? Jeżeli tak, koniecznie poznaj Pinka- stworka, który wspólnie z nami uczy się miłości do siebie.

Często szukamy sposobu na to, by czuć się wyjątkowym. Próbujemy zasługiwać na miłość, przyjaźń, sympatię. A wystarczy, że jesteśmy i ten fakt czyni nas wartościowymi.

IMG 3963 1024x768

„Jesteś ważny, Pinku!” autorstwa Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry to książka, która uczy, że jesteśmy jedyni, niepowtarzalni, wartościowi w tym, kim jesteśmy- ze swoimi wadami i zaletami, błędami, obawami, słabymi stronami. To część nas, a każda z naszych części jest…wyjątkowa! Pink to stworek, który jeszcze rośnie, często gubi się w swoich myślach i czasami trudno mu lubić samego siebie. W książce zabiera nas w podróż po poczuciu własnej wartości…

IMG 3967 2 1024x768

„Jesteś ważny, Pinku!” to 16 historii tytułowego Pinka i jego rozmówcy. Pink doświadcza różnych sytuacji, związanych z obszarem poczucia własnej wartości i opowiada o nich swojemu wyjątkowemu, empatycznemu rozmówcy. Nie wiemy kim on jest- możemy przypuszczać, że to mama, tata, przyjaciel. W moim odczuciu to ciekawy i wyjątkowy zabieg autorek, który uruchamia wyobraźnię i pozwala dziecku na wykreowanie ważnego dorosłego w życiu Pinka. Każdy z dialogów pokazuje sytuacje, z którymi mierzy się większość dzieci. Pink doświadcza porażki, popełnia błędy, mierzy się z lękiem przed nową sytuacją, słyszy od swojej przyjaciółki niemiłe słowa, ma gorszy dzień, odkrywa co daje mu satysfakcję. Opowiada o swoich przeżyciach swojemu towarzyszowi. Jego pełne empatii, zrozumienia i mądrości komunikaty są sednem tej książki- pozwalają Pinkowi i czytelnikowi spojrzeć na wiele z tych doświadczeń z innej perspektywy i wyciągnąć cenne wnioski. Dialogi są proste i trafiają w samo sedno danego obszaru. Dzieciom pozwolą poznać niezwykle czułą i wspierającą perspektywę myślenia o samym sobie, rodzicom pokazują jak wspierać i mówić do dzieci, kiedy im jest trudno. Większość rozdziałów jest zakończona propozycją ćwiczeń, które wzmacniają pozostawione przesłanie. Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o aspekcie wizualnym. Ilustracje są przepiękne- proste, przyjazne i sprawiają, że uwielbiamy Pinka od pierwszego wejrzenia. To samo mogę napisać o ćwiczeniach do rozdziałów- są trafne, dotykają tego, co istotne w danej historii, atrakcyjne graficznie i dostosowane do dzieci.

IMG 3969 1 1024x768

To książka, która porusza bez względu na wiek. Czytając ją, wielokrotnie się zatrzymywałam, uśmiechałam, notowałam, odkrywałam na nowo, to co bywa tak ważne, ale i trudne. Pink przypomniał mi, że miłość do samego siebie to droga, która bywa kręta, trudna, łatwo się zgubić. Jestem mu wdzięczna, bo zostawia nam mapę, z którą łatwiej dalej iść. Jesteś ważny, Pinku i to ważne, że powstałeś! Wiele dzieci i dorosłych potrzebuje Ciebie i twojej historii.