Dziś poruszę ważny temat - przeprosiny. 

Każdy popełnia w życiu błędy i czasem (celowo lub nie) wyrządza innym krzywdę. Dlatego tak ważna jest umiejętność przepraszania, czyli wyrażania żalu i skruchy za swoje czyny lub słowa w celu zażegnania konfliktu i naprawienia relacji. ,,Przepraszam” to jedno z 3 magicznych słów o ogromnej mocy, które znacznie ułatwiają codzienne życie.

Jeśli po kłótni uświadamiasz sobie, że zrobiłaś/łeś coś niedozwolonego, niezgodnego z normami społecznymi czy moralnymi, zaczynasz odczuwać poczucie winy, skruchę i chęć zadośćuczynienia oraz naprawienia szkody. Jest to bardzo ważne, bowiem oznacza, że żałujesz i chcesz szczerze przeprosić. Dzięki temu przeprosiny zapobiegną dalszemu narastaniu nieporozumień, pozwolą naprawić relację i uzyskać przebaczenie z drugiej strony. Pamiętaj, że przepraszanie to objaw dojrzałości i jedna z podstawowych kompetencji społecznych, która pozwala na budowanie więzi emocjonalnej z innym człowiekiem.

Niechęć do przepraszania jest częsta. Może wynikać z lęku przed odrzuceniem skruchy. Zakłada także przyznanie się do błędu, a dla wielu jest to problem, ponieważ oznacza pokazanie, że nie jesteśmy tacy dobrzy, jak o sobie myślimy. Jednak warto zaznaczyć, że uznanie swojego błędu to pokazanie odwagi, pewności siebie i siły charakteru. Niechęć do przepraszania może wynikać także z wcześniejszych doświadczeń – zmuszanie do wyrażania żalu wbrew własnej woli.

Istnieją jednak przeprosiny typu „nie przeprosiny”, „non apology apology”, czyli przeprosiny, które nie wyrażają skruchy, wyrzutów sumienia, żalu i tak koniec końców po prostu przeprosin. Baaaardzo popularne wśród osób stosujących gaslighting, polityków i świata mediów, zwłaszcza tam, gdzie popełniane są mega wtopy wizerunkowe ?.

Jak nie wiemy co powiedzieć, to powiedzmy po prostu przepraszam. Zrzucanie winy podczas przepraszania jest trochę jak… zjedzenie całego tortu, który kupujemy komuś na prezent. Niby coś dajemy, ale tak naprawdę jest to dla nas, robione „pod siebie”. Nie o to chodzi w przeprosinach

Jak prawidłowo przepraszać? Na poniższym obrazku zobaczycie porównanie dobrych i nieodpowiednich przeprosin.

przeprosiny

Przepraszanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale jest konieczne do stworzenia, naprawy lub wzmocnienia relacji międzyludzkich. Bądź więc szczery i autentyczny przepraszając za błędy, dowiedz się, co możesz zrobić, aby następnym razem ich nie popełnić.

psycholog szkolny