Co to jest "Czas słonia"?

To metafora, której używa się do opisania momentu, okresu w życiu, kiedy jest dużo i ciężko.
Kiedy w danej „chwili” naszego życia zadań, oczekiwań jest tyle, że czujemy się przeciążeni, jakby usiadł na nas słoń :)

Kiedy... trudno nam ogarnąć.

Jak narysować słonia | Szkoła rysunku Artakademia - Artakademia

Czasami tak się dzieje, bo sami sobie dokładamy.
Czasami to zbieg różnych zdarzeń (to często informacja, że dostałem niesatysfakcjunującą mnie ocenę, to także moment, kiedy do planu dnia dochodzi zepsuta pralka i zalana łazienka, to perspektywa 6 sprawdzianów przez najbliższe 3 dni).

Często zastanawiamy się wspólnie nad mechanizmem wpadania w "czas słonia", nad tym, jak sobie radzić i jak się wspierać, gdy przychodzi taki trudny moment oraz jak się o siebie zatroszczyć "po czasie słonia" (jak się zregenerować).

Dzisiaj o tym, co wspiera.
Bo gdy w naszym życiu "przychodzi" czas słonia niezwykle ważne jest to, jak traktujemy samych siebie, z jakich strategii radzenia korzystamy, czy otulamy się miłością i empatią, czy sobie dokładamy osądami "Znowu nie ogarniasz".

"Czas słonia" to jednocześnie czas, kiedy czułość, empatia i wyrozumiałość w stosunku do siebie są szczególne ważne.

Na poniższym rysunku znajdziecie podpowiedzi, co wspiera w trakcie trwania "czasu słonia"

czas słonia

Czy wszyscy czasem miewamy "czas słonia"?
Czy wszyscy czasem nie ogarniamy?

Zaryzykuję (bo badań nie znam) stwierdzeniem, że większość z nas :)
Ja "czas słonia" znam dość dobrze. Staram się dbać o to, by było go jak najmniej w moim życiu...
...ale czasem przychodzi życie i siada na nas słoń.
Bardzo ważne jest to, co z tym słoniem zrobimy.

Co sądzicie o tej metaforze?
Jakie są Wasze refleksje? Miewacie "czas słonia"?

Jeżeli masz "czas słonia" - wysyłam Ci ogrom wsparcia.