Dzień Bezpiecznego Internetu został zainicjowany przez Komisję Europejską, obchodzony jest od 2004 roku. Początkowo dotyczył państw europejskich, dziś jego zasięg się zwiększył. Dzień Bezpiecznego Internetu jest okazją, która przypomina nam o tym, na co powinniśmy zwracać uwagę cały czas - na bezpieczeństwo dzieci w sieci.

Celem DBI jest promocja pozytywnego wykorzystania Internetu, zaznajomienie dorosłych z problematyką bezpieczeństwa online oraz inicjowanie i propagowania działań, które przyczyniają się do bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do tego, co mogą znaleźć w sieci.

W 2022 roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 8 lutego.

Aktualne badanie “Cyberbezpieczeństwo w liczbach” przeprowadzone przez G DATA pokazuje, że rodzice z większymi kompetencjami dotyczącymi bezpieczeństwa IT wprowadzają dodatkową ochronę w domu ze względu na swoje dzieci  (ok. 78%). Jednocześnie wyniki badania pokazują, że nawet przy mniejszej wiedzy o bezpieczeństwie w sieci, rodzice pomagają swojemu potomstwu bezpiecznie poruszać się po internecie i dbają o nie za pomocą prostych środków ochrony. 

Wskazówki od G DATA jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w Internecie

  • Załóż dedykowane konto dla dziecka - Niezależnie od urządzenia, osobny profil dla młodego człowieka pomoże dostosować uprawnienia zapewniające bezpieczeństwo i prywatność dostosowane do jego wieku
  • Otwarcie mów o zagrożeniach - Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi o rzeczach i sytuacjach, które są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa w sieci. Jednocześnie należy w prosty sposób wyjaśnić dlaczego zdjęcia, numery telefonów i adres nie powinny być przesyłane nieznajomym.
  • Sprawdź uprawnienia do aplikacji - Rodzice powinni zachować pełną kontrolę nad tym, jakie aplikacje instalują ich dzieci oraz jakie dane są przez nie przetwarzane. Ustawienie hasła do AppStore zapewni niezbędną kontrolę. 
  • Wspólne wprowadzanie ustawień - Podstawową konfigurację urządzenia można przeprowadzić wspólnie z dzieckiem, dzięki czemu stopniowo uczy się ono, które kwestie są istotne podczas używania sprzętu.
  • Wspólne ustalenie harmonogramu - Rodzice powinni razem z dziećmi podjąć decyzję o ilości czasu spędzonego w sieci. Z pomocą przychodzą aplikacje, które umożliwiają wdrożenie tych ustaleń w rzeczywistość, np. Google Family Link zapewni, że urządzenie wyłączy się po określonym czasie. 
  • Bezpieczne przeglądanie stron internetowych - Oprogramowanie zabezpieczające chroni urządzenia podłączone do sieci przed złośliwymi oprogramowaniami, takimi jak np. trojany. Dzięki antywirusowi niebezpieczeństwo zostanie powstrzymane, a korzystanie z internetu stanie się bezpieczne.

psycholog i pedagog szkolny