Dziś, 23 lutego,  obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

O depresji warto mówić (krzyczeć!) każdego dnia.

Natomiast 23. lutego staramy się szczególnie propagować wiedzę na jej temat.

Dziecko i depresja- to słowa, które do siebie nie pasują. Wiemy, że chorują na nią dorośli, coraz więcej mówimy o depresji nastoletniej, ale depresja wśród dzieci? Dzieciństwo to przecież czas radości, spokoju i beztroski. Niestety, nie zawsze tak jest. Dzieci chorują na depresję. Badania pokazują, że cierpi na nią około 1% dzieci w wieku przedszkolnym oraz 2% dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia.

Depresja wśród dzieci przychodzi po cichu, często niezauważona. Specjaliści podkreślają, że diagnoza depresji dziecięcej jest trudna (im młodsze dziecko- tym trudniej) i wymaga ogromnej uważności od rodzica, nauczyciela, a następnie specjalisty. Im młodsze dziecko- tym bardziej zależne od czujności otoczenia- od wiedzy, uważności na niepokojące objawy i w konsekwencji: podjęcia działania zmierzającego do leczenia. Dziś (23.02) obchodzimy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat tej poważnej choroby.274382782 1097972067413717 4517766316241898860 n

Jest trudna do rozpoznania, często bywa niezauważona.
Bo dziecku trudno jest nazwać, co się z nim dzieje.
Wymaga ogromnej uważności ze strony dorosłych i ogromnej uważności diagnostycznej.
To ważne, by o niej mówić.

Jeżeli chcecie bardziej zgłębić temat depresji u dzieci, zapraszam Was do przeczytania artykułu: