Bezpieczne ferie w pigułce - 20 najważniejszych zasad

10 ZASAD DLA DZIECKA...

1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne lodowiska.

2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych! Jeśli nie zatrzymasz sanek na czas, wjedziesz na kruchy lód zbiornika wodnego lub pod koła jadącego samochodu, który nie wyhamuje na czas na śliskiej (oblodzonej, ośnieżonej) powierzchni drogi.

3. Nie przebiegaj przez ulicę po zapadnięciu zmroku. Zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze. Jeśli nagle znajdziesz się niewidoczny na drodze jadącego pojazdu, kierowca nie zauważy Cię na czas i nie zatrzyma pojazdu na śliskiej drodze.

4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew. Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ich twarde i ostre końcówki mogą wbić się w dowolne miejsce Twojego ciała.

5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.
To bardzo ważne. Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taki zamiar opiekunowi.

6. Podczas zabawy śnieżkami nie celuj nigdy w głowę i w twarz. Oczy i skronie to jedne z najbardziej wrażliwych na urazy obszarów ciała człowieka. Śnieżki lepione z mokrego śniegu nie ugniataj na siłę aby nie były zbyt twarde.

7. Jeżdżąc na nartach lub na snowboardzie miej zawsze kask. Zachowuj bezpieczną odległość od innych osób i nie podjeżdżaj do samych krawędzi trasy. Zostaw miejsce dla tych, którzy jadąc za Tobą zamierzają Cie wyprzedzić, ominąć.

8. Nie siadaj na stoku narciarskim. Ktoś jadący szybko lub posiadający słabe umiejętności narciarskie może na Ciebie najechać.

9. Nigdy nie zjeżdżaj na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi i przygotowanymi trasami. Nie wiesz co kryje nieubity śnieg w nieznanym terenie.

10. Miej zawsze przy sobie naładowany telefon komórkowy aby w razie potrzeby można było wezwać pomoc.

…I 10 ZASAD DLA RODZICA LUB OPIEKUNA

1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.

2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.

3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.

4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

5. Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka.

6. Upewnij się czy sprzęt sportowy, którego będzie używać Twoje dziecko podczas ferii, jest bezpieczny i sprawny.

7. Jeśli jesteś na wyjeździe z dzieckiem, nie pozostawiaj go na stoku, górce, lodowisku bez opieki. Jeśli musisz czasowo opuścić miejsce zimowych zabaw Twojego dziecka, poproś inną osobę dorosłą o to by Cię zastąpiła w nadzorowaniu.

8. Jeśli na wspólnym wyjeździe z dzieckiem razem zażywacie zimowych uciech, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Musisz być wzorem odpowiedzialności  bo dziecko będzie Cie naśladować.

9. Zwracaj uwagę dziecku na nieodpowiedzialne zachowania innych. Przestrzegaj, tłumacz, upominaj. To nigdy nie zaszkodzi.

10. Dopilnuj aby Twoje dziecko kończyło zimowe zabawy przed zmrokiem. Nie zapomnij zadbać o stosowny ubiór dziecka adekwatny do pogody i rodzaju zabaw, sportów zimowych.