Wielkimi krokami zbliża się czas egzamiinów.  Dla uczniów najstarszych klas to duży stres związany z powtórkami tak dużej ilości materiałów, dlatego już wcześniej warto zaplanować w jaki sposób to zrobić. Przydarzą się do tego odpowiednie Techniki Powtarzania.

Jedną z nich są karty powtórkowe, które możemy zabierać ze sobą i czytać w wolnym czasie. Takie karty przygotujemy samodzielnie wypisując hasło, zakres tematyczny, czy krótki opis danego zagadnienia. To od nas zależy co na nich zamieścimy i w jaki sposób to zapiszemy czy przedstawimy. Zagadnienia mogą mieć formę punktów, rysunków czy wykresów- ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Drugą techniką jest czytanie materialu i zaznaczanie odpowiednich fragmentów kolorowymi flamastrami lub karteczkami, aby następnym razem skupiać się tylko na ponownym czytaniu zaznaczonego fragmentu z najważniejszymi informacjami.

Jedną z proponowanych formy powtarzania materiału są grupy powtórkowe - z  grupą znajomych i przyjciół

1. Ustalcie dzień i godzinę podczas których będziecie spotykać się na naukę
  2. Wyłączcie na ten czas telefony i inne urządzenia, które mogą was rozpraszać
  3. Na każde sptkanie ustalcie cel i zakres powtórek
  4. Uczcie się zespołowo, wspierajcie się, pomagajcie sobie wzajamnie
  5. Streszczajcie sobie materiał, tworzcie quizy, udostępniajcie sobie notatki
  6. Opracowujcie wspólnie zagadnienia egzaminacyjne
  7. Straszczajcie sobie wzajamnie lektury

Form powtarzania materiału jest dużo, niezależnie od tego jaką formę wybierzecie- tą samodzielną czy grupową - pamiętajcie, że ważny jest również czas na odpoczynek. Wtedy nauka będzie jeszcze bardziej efektywna.