Fakt, że jesteśmy wypoczęci i odprężeni po wakacjach, nie jest równoznaczny z gotowością do ciężkiej pracy już pierwszego dnia szkoły. Trzeba dać sobie czas na przyzwyczajenie się do szkolnego trybu życia. Warto jednak kierować się sprawdzonymi sposobami, które pozwolą nam pomyślnie rozpocząć rok szkolny i uniknąć niepowodzeń na samym starcie. Oto kilka rad:

• Zaplanuj rytm nauki.

Nauka w szkole ma swój rytm. Znasz plan lekcji, który powtarza się co tydzień. Wiesz ile czasu spędzisz w szkole. Zatem jesteś w stanie przewidzieć, ile czasu będziesz musiał poświęcić na odrobienie prac domowych i naukę. Wykorzystaj tę wiedzę do zaplanowania sobie pracy związanej ze szkołą – zaplanuj swój własny rytm nauki.

• Opanuj poranne wstawanie wg. poniższych zasad:

-  budzik trzymaj daleko od łóżka – wstając z łóżka żeby go wyłączyć „jesteś już na nogach” odkładasz możliwość drzemki,

- szybki prysznic lub obmycie twarzy pomoże Ci się rozbudzić,

- napij się.  Uzupełnienie płynów pozwala odzyskać energię,

- włącz muzykę rytmiczną, pobudzającą, taką, którą lubisz,

- podnieś rolety lub zapal światło - ciemność lub mrok opóźnia rozbudzenie się,

- gdy trzeba wstać – wstań. Samo rozmyślanie, że musisz wstać jest demobilizujące. Jeśli już wstaniesz, te myśli masz już za sobą.

• Nie pozwól na nawarstwianie zaległości.

Odkładanie na później nie jest dobrym rozwiązaniem. Systematyczność ma duże znaczenie. Dzięki temu mniejszym nakładem sił jesteś w stanie uporać się z codziennymi zadaniami. Chyba lepiej poświęcić codziennie mniej czasu na zrobienie tego, co trzeba, niż później kilka godzin robić wszystko naraz.

Dzięki regularności nie będą się gromadziły zaległości – to może być twoje motto na nowy rok szkolny.

• Słuchaj uważnie na lekcjach.

Wykorzystaj czas spędzony w szkole. Postaraj się słuchać uważnie tego, co mówi nauczyciel. Im więcej zapamiętasz z lekcji, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić na naukę w domu.

• Znajdź własne sposoby na odstresowanie „tu i teraz”.

Jeśli natłok spraw nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, wypróbuj proste metody na odstresowanie:

- pójdź na spacer. Kontakt z naturą i przebywanie na świeżym powietrzu pozwala na rozładowanie emocji
i usprawnia prace mózgu,

- jeśli pogoda nie pozwala na wyjście na powietrze, otwórz okno i stań przy nim. Zamknij oczy i wdychaj nosem głęboko świeże powietrze. Zatrzymaj je chwilę w płucach a następnie powoli wypuszczaj powietrze ustami. Możesz przy tym słuchać Twojej ulubionej muzyki.

- poćwicz. Rozciąganie mięśni szyi i barków pozwoli rozładować nagromadzone napięcie i stres.

- weź prysznic. Pozwoli to na rozluźnienie mięśni i pobudzi krążenie

- porozmawiaj z bliska osobą. Wygadaj się na dowolny temat. Oderwiesz w ten sposób myśli od tego, co Cię stresuje.

• Nie martw się na zapas.

Skup się na obecnej możliwości nauki w szkole. Pamiętaj, że nie jesteś sam. W przypadku trudności masz wokół siebie mnóstwo pomocnych osób takich jak nauczyciele, wychowawcy, psycholog, pedagog, rodzice i rówieśnicy. Na pewno sobie poradzisz. Przecież już wiesz, jak się przygotować do nowego roku szkolnego.

POWODZENIA!

Pedagog i psycholog szkolny.