Szacuje się, że co trzeci uczeń doświadcza problemów psychicznych, a największy wzrost zachorowań dotyczy właśnie depresji i zaburzeń lękowych u dzieci.

Depresja u dzieci , podobnie jak w przypadku ludzi dorosłych związana jest z długotrwałym obniżeniem nastroju. Towarzyszą takie objawy jak: smutek, dziecko nie odczuwa radości z rzeczy, które wcześniej sprawiały mu przyjemność. Dodatkowo występuje rozdrażnienie, ataki płaczu, dziecko z byle powodu reaguje krzykiem, trzaska drzwiami. Możemy zauważyć utratę chęci życia, unika kontaktów z rówieśnikami , ewidentnie zamyka się w sobie, nie chce rozmawiać. Występuje nadmierna senność lub bezsenność . Nietypowym objawem depresji mogą być zaburzenia koncentracji uwagi i trudności z zapamiętywaniem, uczeń opuszcza się w nauce, nie odrabia lekcji i nie chce chodzić do szkoły.

Ewidentnie widzimy, że dziecko zmieniło swoje zachowanie, jest przygaszone, nic go nie cieszy i wszystko jest dla niego bez sensu. Jeżeli zauważysz zachowania autodestrukcyjne u dziecka np.: samookaleczenie to już jest sygnał że jest potrzeba pilnej pomocy specjalisty psychologa czy psychiatry.

 

Każda nagła zmiana zachowania dziecka powinna zaniepokoić rodzica!!!

Rolą rodzica jest wspieranie rozwoju psychicznego i społecznego dziecka, a działania, takie jak:

  • sposób komunikowania się z dzieckiem,
  • uważne słuchanie,
  • chwalenie i konstruktywne krytykowanie,
  • uświadamianie dziecku, jakie ma prawa i respektowanie tych praw,
  • asertywność w relacjach z innymi,

budują pozytywny obraz domu rodzinnego i podnoszą samoocenę . Uczą współdziałania oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych i konfliktowych sytuacjach.

Dom rodzinny dla każdego dziecka powinien być, jak bezpieczna przystań w której zawsze znajdzie wsparcie i miłość !!!