Dziś bardzo ważny temat dotyczący właśnie przemocy. Nie jest ona  sprawą prywatną, którą należy pozostawić do rozwiązania rodzinom. Dlaczego? - otóż jest to kwestia praw człowieka i każdy ma obowiązek przestrzegać te prawa.

A więc trochę statystyk, jak podaje Fundacja  SHARE THE CARE, skala przemocy na świecie wygląda następująco:

• 79% respondentów w swoim życiu przynajmniej raz doświadczyło przemocy
  • 66% doświadczyło przemocy od swoich rówieśników
  • 32% doświadczyło przemocy od bliskiej osoby dorosłej
  • 26% młodych respondentów doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego
  •  dwoje na troje dzieci doświadczyło przemocy rówieśniczej, są to bardzo niepokojące statystyki

Kiedy mówimy o przemocy?

O przemocy można mówić, gdy zachowanie jest intencjonalne, a jej celem jest kontrolowanie lub podporządkowanie sobie drugiej osoby. Autor definicji podkreśla również, że przemoc:

• narusza prawa lub dobra osobiste drugiej osoby,
  • uniemożliwia samoobronę,
  • powoduje szkody osobiste.

Tym, co istotne w kontekście definiowania przemocy w ujęciu psychologicznym jest fakt, iż następuje ona, gdy relacja pomiędzy osobą sprawującą przemoc a doświadczającą jej, jest nierówna. Czyli  jedna osoba ma przewagę nad drugą pod względem jednego lub kilku czynników, takich jak siła, status społeczny, status ekonomiczny itd.

Gdzie szukać pomocy?

Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kontaktując się z „Niebieską Linią” uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Będąc świadkiem przemocy, nie odchodź, nie odwracaj wzroku!

Bądź uważny, obserwuj i reaguj adekwatnie do sytuacji !

Kampania 19 dni | Fundacja PoDRUGIE

Raport „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce” – Share the Care