Dlaczego warto rozmawiać?

Dziś na naszym blogu powiemy sobie dlaczego warto rozmawiać?

Rozmowa jest bardzo ważnym elementem naszego życia, poprzez rozmowę budujemy nasze relacje rodzinne, społeczne. Poznajemy drugiego człowieka , jego potrzeby, umiejętności, pasje, to jakie ma podejście do życia czy też poglądy dotyczące różnych spraw życiowych, wyrażamy swoje emocje.

Warto wspomnieć, że każdy człowiek to inny charakter, inna osobowość, mamy różne doświadczenia życiowe, możemy w różny sposób wyrażać te same emocje, mieć zupełnie inne zdanie na ten sam temat. Dlatego też właśnie rozmowa daje nam możliwość poznania drugiego człowieka, spojrzenie na świat „jego oczami”, oczywiście nie musimy się zgadzać z naszym rozmówcą, to jak postrzegamy pewne sprawy w dużej mierze zależy od naszych doświadczeń życiowych i innych ważnych czynników, które nas kształtują. Czasami jednak warto dostrzec że medal ma 2 strony i każda jest dobra. W rozmowie z drugim człowiekiem ważny jest szacunek, „nie muszę się z Tobą zgadzać, ale szanuję Twoje zdanie”.

Zadaniem trudnym jest rozmowa z dzieckiem. Jako rodzic, chcemy być autorytetem dla naszych pociech. Rodzic nie zgadzający się ze swoim dzieckiem narzuca swoje zdanie nie dając możliwości wypowiedzenia się w danej kwestii. Metoda narzucania swojego zdania, na zasadzie ”ja jestem rodzicem, więc wiem lepiej co dla Ciebie jest dobre”, nie jest ani dobra ani skuteczna.

Dlaczego?

Pozbawiamy nasze dzieci możliwości wyrażenia siebie , dziecko może czuć się bezwartościowe, traci grunt pod nogami, ponieważ nie wie co jest nie tak (czy coś źle powiedział, co z nim jest nie tak, że inaczej postrzega świat). I tu właśnie potrzebna jest rozmowa – dyskusja (dialog) nie monolog . Każda ze stron, powinna przedstawić swoje argumenty, tonem spokojnym, konkretnym, argument Za i Przeciw. Oczywiście końcowe zdanie należy do rodzica ale po takiej rozmowie wiemy dlaczego nasza pociecha tak uważa, uczymy dzieci rozmowy, komunikowania swoich potrzeb, wyrażania swojej opinii, swojego zdania, analizowania sytuacji, umiejętności spojrzenia na dany problem z innej perspektywy, a dziecko poprzez otwartą komunikację czuje się ważnym członkiem rodziny, wpływa to pozytywnie na obraz siebie i buduje pozytywną samoocenę dziecka.

Kilka podstawowych zasad komunikacji z dzieckiem:

- Słuchaj uważnie dziecka

Rozmowa to przede wszystkim aktywne słuchanie drugiej strony.

- Rozmowa twarzą w twarz

Usiądź tak by być twarzą w twarz z dzieckiem, w ten sposób okazujesz zainteresowanie rozmową i szacunek

- Nie rozmawiaj o dziecku w jego obecności

Dużym błędem jest rozmawianie o dziecku w jego obecności, nawet jeżeli jest zajęte i tak wychwyci moment kiedy się o nim rozmawia i będzie przysłuchiwać się rozmowie.

- Nie rozkazuj i nie pouczaj ani nie obwiniaj dziecka

Narzucając dziecku co ma myśleć, czuć czy jak się zachowywać, rujnujesz jego samoocenę i pewność siebie. Może czuć że „jest z nim coś nie tak.”

- Chwal dziecko

Dzieci chwalone czują się kochane i doceniane, mają większą pewność siebie i lepszą samoocenę.

- Nie bagatelizuj problemów

Nie lekceważ problemów dziecka, dla Ciebie mogą wydawać się błahe, dla Twojej pociechy może to być bardzo ważny problem.

Otwarta i dobra komunikacja wzmacnia więzi i relacje rodzinne. Czujemy się w naszej rodzinie bezpiecznie, zrozumiani-  chętniej wyrażamy swoje emocje te pozytywne i negatywne. Taka rozmowa może być wspierająca i terapeutyczna dla całej rodziny. Rozmowa jest kluczem do bliskich relacji, budowania poczucia własnej wartości i wzajemnego szacunku.

Życzymy owocnych rozmów

Psycholog i Pedagog szkolny