Drodzy Rodzice, dziś taka pigułka wiedzy na temat empatii. Dlaczego warto uczyć nasze dzieci empatii?

Otóż empatia to najprościej mówiąc zdolność do współodczuwania stanów emocjonalnych innego człowieka. Osoba empatyczna potrafi wyobrazić sobie uczucia i emocje drugiej osoby i takie zjawisko nazywamy empatią emocjonalną, która jest dość mocno powiązana z inteligencję emocjonalną. Natomiast odczytywanie sposobu myślenia drugiego człowieka nazywamy empatią poznawczą.

Osoba empatyczna potrafi spojrzeć na rzeczywistość czyimiś oczami , przez co może zrozumieć co czuje i przeżywa  drugi człowiek a także jego działanie i postępowanie. Potrafi również przeżywać wspólnie z drugą osobą jej emocje , cieszyć się z jej sukcesów, czy też płakać kiedy dzieje się coś bardzo złego.

Na rozwój empatii u dzieci duży wpływ mają relacje z rodzicami na wczesnym etapie dzieciństwa. To czy wychowując dziecko udzielamy mu wsparcia, czy uczymy szacunku do przeżywania emocji swoich i innych osób, sposobu wyrażania emocji czy zrozumienia zachowania i postępowania drugiego człowieka.

Empatii można się nauczyć, powinna być to świadoma decyzja danej osoby. Tu może pomóc uważność, czyli uwaga skierowana na obserwowanie zdarzeń czy innych ludzi. Aktywne słuchanie czyli dogłębne rozumienie tego co ktoś do nas mówi, umiejętność nazywania uczuć i emocji własnych i innych ludzi oraz umiejętność komunikowania własnych emocji jak i odbieranie informacji czy sygnałów wysyłanych przez drugiego człowieka.

W rozwoju emocjonalnym dziecka empatia odgrywa ważną rolę, ponieważ wspiera zdolność nawiązywania prawidłowych relacji, zapobiega zachowaniom dysfunkcyjnym, osoby empatyczne mają duże grono przyjaciół, chętnie pomagają innym ale też mogą liczyć na pomoc innych osób, są lubiane, łatwiej potrafią wybaczyć drugiej osobie a jednocześnie skutecznie rozwiązują konflikty.

Poniżej przedstawiany kodeks empatii:

- Staram się zrozumieć uczucia innych

- Uczę się być cierpliwym

- Jestem życzliwy i uprzejmy

- Potrafię przepraszać i wybaczać

- Uczę się rozwiązywać konflikty

- Uważnie słucham innych

- Nie krzyczę

- Uczę się współpracować z innymi

- Pomagam innym

- Szanuję różnice- pamiętam, że każdy jest inny

- Uczę się akceptować własne emocje

- Jestem wyrozumiały względem siebie

Powyższe zasady są ważne nie tylko w kontekście samej empatii ale również zdrowia psychicznego, budowanie prawidłowych relacji interpersonalnych wpływa pozytywnie na postrzeganie siebie oraz otaczającego nas świata, rzeczywistości.

Życzymy owocnych przemyśleń

Psycholog i pedagog szkolny