Obchodzony jest corocznie 21 kwietnia. Ma na celu zachęcanie do twórczego myślenia oraz poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Najczęściej obchodzony jest poprzez ciekawe spędzanie czasu, realizację swoich zainteresowań, zdolności i umiejętności.

Czym jest kreatywność i innowacyjność u dzieci i skąd się bierze?

Kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie ze zmianą
i ograniczeniami. Wpływa na jakość życia i poczucie szczęścia. Jest połączeniem wyobraźni, zdobytego doświadczenia i wiedzy, postawy nastawionej na rozwiązywanie zadań oraz zdolności nieszablonowego myślenia. Innowacyjność to wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu lub procesu, nowej metody organizacyjnej w praktycznym działaniu, organizacji miejsca pracy, nauki czy zabawy lub w stosunkach z otoczeniem. Dzieci mają niezwykłe predyspozycje do wszystkich tych elementów. Otwarte na świat, nienauczone jeszcze schematycznych zachowań, chętniej niż dorośli, pozwalają sobie na odkrywanie nowatorskich rozwiązań i pomysłów.  Każde dziecko ma w sobie gen kreatywności i innowacyjności. Umiejętność ta zanika wraz z dorastaniem ale my, jako rodzice, możemy wesprzeć nasze pociechy w pielęgnowaniu tego wartościowego daru.

Jak można wzbudzać u dzieci kreatywność i innowacyjność?

Zadawaj niebanalne pytania. Pytając np. “ile jest dwa razy dwa” oczekujemy tylko jednej, właściwej odpowiedzi. Takie pytania nie pobudzają potencjału twórczego dziecka. Aby wesprzeć kreatywność u dzieci, zadawaj im otwarte pytanie, na które będzie mogło wymyślić wiele rozwiązań, na przykład “Czy można dotknąć tęczy?” albo „ Co by było gdyby…?”

Łącz, mieszaj, łam zasady. Aby wyrwać zamknięty w schematach umysł, czasem trzeba zrobić coś naprawdę szokującego, nieszablonowego, Na przykład założyć do pracy dwie różne skarpetki, całkiem przemeblować pokój, zmieniać codzienne rytuały. Dziecko może być początkowo zszokowane, że jego poważny rodzic ubiera się tak nierozważnie lub zrewolucjonizował rodzinny porządek. Zrozumie również, że zastaną rzeczywistość możemy kształtować według swoich potrzeb i ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Możemy np. używać przedmiotów w zupełnie nowy sposób niż ich pierwotne zastosowanie.

Pozwól sobie na błędy. Dla najmłodszych dzieci to właśnie rodzic jest wyznacznikiem tego jak powinno się zachowywać. Jeśli nigdy nie pozwalamy sobie na błędy i zawsze postępujemy według sprawdzonych rozwiązań, jest duża szansa, że nasze dziecko nie będzie miało treningu pozwalającego na kreatywne myślenie. Aby śmiało wypowiadać swoje pomysły trzeba mieć poczucie, że nie będą one narażone na krytykę. Pokaż dziecku, że mylenie się jest naturalnym procesem myślenia i wszystkim się to zdarza. Pozwól sobie na eksperymenty i błędy w towarzystwie dziecka, pokazując mu jednocześnie, że nie są one takie straszne i prowadzą do wypracowania lepszych rozwiązań.

Nie poprawiaj. Jako rodzice chcemy, aby nasze dziecko odniosło sukces i dlatego w dobrej wierze poprawiamy go i nieustannie doradzamy. Badania pokazują jednak, że dzieci są mniej kreatywne jeśli narzuca im się lepsze rozwiązanie i wyręcza się je w rozwiązywaniu problemów.

Pozwól dziecku nudzić się. Nuda to przyjaciel kreatywności. Jeśli dziecko nie będzie miało co ze sobą zrobić, jego umysł zacznie poszukiwać rozrywki w bardziej niekonwencjonalny sposób. Czas wolny od zajęć i obowiązków pobudza twórczość. Podczas swobodnej zabawy lub nudzenia się mózg może “odetchnąć” i przeorganizować zebrane wcześniej informacje dochodząc do nowych wniosków.

Szukajcie mądrych inspiracji. Kreatywni ludzie to ludzie ciekawi. Szukają inspiracji w świecie przyrody oraz w różnych dziedzinach sztuki i nauki. Zadbaj, aby Twoje dziecko miało styczność ze światem sztuki, muzyki czy technologii. Organizowane przez muzea i różne instytucje warsztaty dla dzieci otworzą im oczy na świat oraz pokażą w jaki sposób myślą wybitni naukowcy i artyści.

Zadbaj o mądry czas przed monitorem. Nie traktujmy nowoczesnej technologii jak wroga. Tablet czy komórka to tylko narzędzia i mogą stać się niezastąpionym instrumentem do rozbudzenia pasji dziecka. Aby wspomóc rozwój dziecka, bądź przy nim i naucz je mądrze używać internetu, np. poprzez oglądanie kanałów, na których starsze dzieci uczą rysunku czy tańca. Wzbudzaj zainteresowanie dziecka pożytecznym treściami w sieci.

                                                                                                                         Psycholog, pedagog szkolny