Gabriele urodziła się 24 marca 1960 w Hagen w Niemczech. Przydomek „Nena” zdobyła podczas wakacji w Alicante w Hiszpanii. Bawiła się tam z innymi dziećmi, a że nie znały jej imienia wołały do niej „niña” co brzmiało z jej ust jak „Nena”. Przezwisko spodobało się zarówno jej, jak i jej rodzicom. Gabriele od najmłodszych lat była niezależną osobowością. Gdy miała 17 lat jej rodzice się rozwiedli, co było okazją, aby się usamodzielnić. Wyprowadziła się wtedy z domu i rzuciła szkołę. Jej rodzice przeżyli wtedy nie mały szok.

Gabriele zaczęła śpiewać w zespole The Stripes. Podczas występu na lokalnym festiwalu rockowym zespół został zauważony przez Andy’ego Kirnbergera z firmy CBS. Niedługo potem podpisali kontrakt. Rozpoczęli tournée po Niemczech. W 1979 roku ukazał się ich debiutancki singiel „Ecstasy”. Odniósł sukces i był grany w lokalnych dyskotekach. Na płytę trzeba było jednak czekać dwa lata. Nazywała się ona „The Stripes”. Razem z nią wydano 3 single: „Stargers”, „Tell Me Your Name” i „Don't You Think That I'm a Lady?”.

Zespół wystąpił w programach telewizyjnych Plattenküche i Disco, na koncertach miał swoją stałą publiczność, a wielbiciele założyli nawet ich fanklub, ale sprzedaż płyty nie szła najlepiej. Na początku 1982 roku muzycy The Stripes próbowali jeszcze pracować nad następną płytą, ale robili to bez większego przekonania. Ostatecznym końcem grupy była propozycja, jaką wokalistka otrzymała ze swojej firmy płytowej.

Gabriele zaczęła śpiewać po niemiecku i po wydaniu z nowym zespołem pierwszego albumu pod tytułem „Nena” była rozpoznawana w całych Niemczech. Sukces powtórzył następny album „? (Fragezeichen)”. Popularność zespołu, jak i samej Neny była tak ogromna, że wydano anglojęzyczny album z największymi hitami zespołu pod tytułem „99 Luftballons”. Później wydała z zespołem jeszcze 2 albumy „Feuer und Flame” i „Eisbrecher”. Nie odniosły one jednak sukcesu i zespół się rozpadł.

W 1986 roku wystąpiła w filmie „Der Unsichtbare”. Na jego planie poznała Benedicta Freitaga, z którym niedługo potem zaszła w ciążę. 3 lutego 1988 roku lekarze podali jej lek na przyspieszenie porodu. Wywołał on u Neny zatrzymanie akcji serca i śpiączkę, zaś jej syn urodził się z porażeniem mózgowym i wadą serca. Chłopiec zmarł 19 stycznia 1989 roku. Sytuacja ta stała się potem inspiracją do stworzenia nowego albumu, którym rozpoczęła swoją trwającą do dziś karierę solową. 7 kwietnia 1990 roku Nena urodziła bliźnięta. 

Poniżej kilka wybranych piosenek Neny.

Link do tekstu piosenki „Zurück in die Zukunft"

Link do tekstu piosenki „Licht"

Link do tekstu piosenki „99 Luftballons"

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Zofia Wdowczyk, klasa 8a

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Roger Cicero (ur. 6 lipca 1970 w Berlinie, zm. 24 marca 2016 w Hamburgu) – niemiecki piosenkarz jazzowy, reprezentant Niemiec w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Roger Cicero był synem pianisty Eugena Cicero. Jako piosenkarz zadebiutował w wieku 11 lat występem z niemiecką piosenkarką Heleną Vitą.

W latach 1989–1993 występował z Eugen Cicero Trio, zaś od 1991 do 1996 roku studiował śpiew w klasie jazzu w Hogeschool voor de Kunsten  w Hilversum. Od tego czasu występował w takich zespołach jak Jazzkantine i Soulounge, z którymi brał udział w Montreux Jazz Festival.

W 2003 roku założył swój własny zespół Roger Cicero Quartet. W 2006 nagrał album zatytułowany „Good Morning Midnight”, zaś pod koniec maja tego samego roku ukazała się jego debiutancka solowa płyta długogrająca zatytułowana „Männersachen”.

W 2007 roku Cicero wydał swój drugi album studyjny zatytułowany „Beziehungsweise”. W tym samym roku piosenkarz zgłosił się do udziału w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworem „Frauen regier’n die Welt”. W marcu wystąpił w finale selekcji i zajął pierwsze miejsce po zdobyciu największego poparcia telewidzów, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Niemiec w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji. 12 maja wystąpił w finale widowiska i zajął ostatecznie 19. miejsce z 49 punktami na koncie.

3 kwietnia 2009 roku premierę miała jego trzecia solowa płyta studyjna zatytułowana „Artgerecht”. W tym samym roku Cicero zadebiutował jako aktor w filmie „Hilde” wyreżyserowanym przez Kaia Wessela.

12 lutego 2010 roku wraz ze swoim zespołem zagrał koncert w ramach festiwalu jazzowego Montreux Jazz Festival organizowanego w Szwajcarii.

W 2011 roku Cicero wydał swój czwarty album studyjny zatytułowany „In diesem Moment”. Jeden z utworów z płyty, „Für nichts auf dieser Welt”, został wybrany przez niemieckie stowarzyszenie piłkarskie na oficjalny hymn fanów reprezentacji Niemiec podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej „Euro 2012”.

W 2014 roku premierę miała jego piąta płyta studyjna zatytułowana „Was immer auch kommt.”

W tym samym roku wziął udział w programie „Sing meinen Song – Das Tauschkonzert” emitowanym przez telewizję VOX, w którym wystąpił u boku takich wykonawców, jak Xavier Naidoo, Sarah Connor, Sascha Schmitz, Andreas Gabalier, Sandra Nasić i Gregor Meyle. Pod koniec roku wziął udział z tymi samymi artystami w nagraniu świątecznego odcinka programu.

Polecam zapoznanie się z kilkoma piosenkami tego artysty:

Link do tekstu piosenki „Zieh die Schuh aus”

Link do tekstu piosenki „Frauen regieren die Welt”

Link do tekstu piosenki „Nich artgerecht”

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Miłosz Hałęza, Klasa  8b 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Yvonne Catterfeld to urodzona 2 grudnia 1979 roku niemiecka piosenkarka, aktorka i osobowość telewizyjna. Urodziła się i wychowała w Erfurcie w Turyngii. Później przeniosła się do Lipska, aby kontynuować karierę muzyczną.

W 2000 roku brała udział w debiutanckim sezonie serii konkursów wokalnych „Stimme 2000”, gdzie zajęła drugie miejsce. Yvonne Catterfeld podpisała następnie kontrakt nagraniowy z Hansa Records, która wydała jej debiutancki singiel „Bum” w 2001 roku. W tym samym roku została sławna, gdy otrzymała główną rolę w niemieckiej operze mydlanej „Gute Zeiten, schlechte Zeiten”.

W 2003 roku Yvonne Catterfeld dokonała muzycznego przełomu, kiedy jej piąty singiel „Für dich” stał się międzynarodowym hitem numer jeden i gdy wyprodukowała równie udany album „Meine Welt”.

Yvonne kontynuowała sukces dzięki kolejnym albumom „Farben meiner Welt” (2004) i „Unterwegs” (2005), które zrodziły hity „Du hast mein Herz gebrochen” i „Glaub an mich”. Po odejściu z „Gute Zeiten, schlechte Zeiten” i głównej roli w krótkiej telenoweli „Sophie – Braut wider Willen”, wydała swój czwarty album Aura, który odniósł mniejszy sukces komercyjny. Yvonne Catterfeld przeszła do Sony Music, a po nieudanym okresie wróciła ponownie na szczyty list przebojów z reedycją swojego szóstego albumu „Lieber so” (2013), kiedy wystąpiła w drugim sezonie „Sing meinen Song - Das Tauschkonzert”, niemieckiej wersji serii „The Best Singers”.

Posłuchajcie kilku piosenek, które wyszukałam specjalnie dla was.

Link do tekstu piosenki „Was bleibt”

Link do tekstu piosenki „Irgendwas”

Link do tekstu piosenki „Besser werden”

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Antonina Pinczewska, klasa 8a

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Rok urodzenia Annett Louisan nie jest do końca ustalony. Ona sama podaje rok 1979, inne źródła 1977. Osobiście w wywiadach mówi, że dużo czasu minęło od jej dzieciństwa. Annett Louisan spędziła dzieciństwo jako jedynaczka u swoich dziadków w Schönhausen, aż do 13. roku życia, kiedy przeprowadziła się z matką do Hamburga. Tam też później studiowała. Louisan to pseudonim sceniczny tej niemieckiej artystki, wywodzący się od imienia jej babci, Louise.

Annett Louisan zyskała sławę w 2004 roku dzięki utworom takim jak „Das Spiel”. Śpiewała też piosenkę „Der kleine Unterschied”, która była tytułowym utworem niemieckiej komedii „Warum Männer nicht zuhören und Frauen schlecht einparken“.

Annett Louisan prezentuje szeroką gamę muzyki m.in. blues, soul, jazz i swing. Teksty jej piosenek dotyczą głównie miłości, porażki i rozczarowania.

Annett Louisan jest jedną z niewielu niemieckich artystek, które zyskały rozgłos dzięki utworom w stylu chanson. Muzycznie jej drugi album odchodzi od popu i koncentruje się właśnie bardziej na francusko-niemieckiej tradycji chanson urozmaiconej rytmami bal-musette, tango i bossa nova. Dyskretne podkłady pozwalają często chrapliwemu głosowi Louisan pozostać widocznym.

W 2004 r. Anette Louisan wstąpiła w pierwszy związek małżeński, który przetrwał do 2008 r. Po rozwodzie Anette poślubiła w czerwcu 2014 r. Marcusa Broscha, autora piosenek pochodzącego z Hamburga. Ich córka Emmylou Rose Brosch urodziła się 25 lipca 2017 r.

Poniżej linki do kilku piosenek Annett Louisan.

Link do tekstu piosenki „Allein und beisammen”

Link do tekstu piosenki „Alles erledigt”

Link do tekstu piosenki „Das Gefühl”

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Nicole Jaśniuk, klasa 8a

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Namika (właśc. Hanan Hamdi) to niemiecka piosenkarka urodzona 7 września 1991 roku we Frankfurcie nad Menem. Gatunki muzyczne jakimi charakteryzuje się jej twórczość to pop, rap i hip-hop.

Namika jest marokańskiego pochodzenia. Jej dziadkowie pochodzą z marokańskiego miasta Nador, skąd przybyli w latach 70. XX wieku do Niemiec.

Duży postęp w jej karierze nastąpił 21 lipca 2015 roku, gdy jej debiutancki album pt. „Nador” zajął 13 miejsce na niemieckiej liście sprzedaży albumów. Natomiast pod koniec lipca 2015 roku jej singiel „Lieblingsmensch” promujący ten album, zajął 27 miejsce niemieckiej listy sprzedaży singli. W 2015 roku reprezentowała kraj związkowy Hesję w Bundesvision Song Contest, zajmując 7 miejsce z utworem „Hellwach”. Namika rywalizowała również w New Music Award 9 października 2015 roku, wykonując 3 utwory. Od tamtego momentu jej kariera tylko szła do przodu. 29 października 2018 roku ogłosiła, że jej nowy album będzie nosił tytuł „Que Walou”. Jeszcze tego samego dnia ukazały się dwa pierwsze single „Que Walou” i „Ahmed”. 13 kwietnia został wydany trzeci singel „Je ne parle pas français”.

Zachęcam do wysłuchania trzech piosenek Namiki, o których wspomniałam powyżej.

Link do tekstu piosenki „Lieblingsmensch”

Link do tekstu piosenki „Je ne parle pas français”

Link do tekstu piosenki „Que Walou”

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Michalina Skalska, klasa 8c

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Vision and Values
We welcome and value different journeys through kindness, simplicity and humour.