Aktywne spędzanie wolnego czasu
Szanowni Państwo,
Wiosna zagościła, za oknami pięknie świeci słońce, dni są coraz cieplejsze i dłuższe. Pogoda nam sprzyja, dlatego warto zarezerwować sobie trochę wolnego czasu na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Może być to spacer nawet 20-30 min, wycieczka rowerowa, gra w piłkę na boiskach, bieganie czy też np.: nordic walking. Rodzaj aktywności należy oczywiście dostosować do swoich preferencji sportowych oraz możliwości fizycznych.
Co daje aktywność fizyczna:
- przede wszystkim dotlenia mózg, poprawia krążenie
- usuwa napięcie i daje poczucie spokoju, ukojenia
- przynosi satysfakcję
- regularne treningi usprawnia procesy poznawcze, pozytywnie wpływają na procesy uczenia się i zapamiętywania, oraz procesy spostrzegania.
- ludzie aktywni fizycznie są zdrowsi, żyją dłużej, ich sprawność ruchowa się wydłuża
Regularny wysiłek o umiarkowanej intensywności, jest wskazany dla każdego ale jest zalecany szczególnie dla osób cierpiących na przewlekły stres, stany lękowe, depresje. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych takich jak np.: demencja. Powinniśmy traktować ją jako prewencję, która przyczynia się do poprawy samopoczucia.
Obecnie mamy kryzys zdrowia psychicznego, każdy z nas ma obowiązek zadbać o swoje zdrowie psychiczne i osób najbliższych. Edukację dotyczącą aktywności fizycznej powinniśmy wprowadzać już od najmłodszych lat. Jest to jedna ze skuteczniejszych metod redukowania stresu i napięcia emocjonalnego. Dobre nawyki wypracowane już od najmłodszych lat będą procentować w przyszłości lepszą kondycją fizyczną, sprawnością, a także lepszym samopoczuciem, umiejętnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i umiejętnością odstresowania się. Przewlekły stres prowadzi do depresji więc lepiej zapobiegać niż leczyć.
Poniżej zamieszczam dla Państwa ciekawy film pt.: „Biegiem po zdrowie psychiczne czyli o korzyściach płynących z wysiłku” w którym dr. Wojciech Glac ciekawie opowiada na temat korzyściach płynących z aktywności psychicznej.
Psycholog i pedagog szkolny
- redaktor
- Blog