Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, a kiedy miała siedem lat zamieszkała z rodziną w Kaliszu, gdzie spędziła następnie kolejne 13 lat swojego dzieciństwa i młodości. Patronka naszej szkoły była wybitną poetką i nowelistką, zajmowała się krytyką literacką, publicystyką i dokonywaniem przekładów z obcych języków. Pisała również wiele utworów dla dzieci, z których dziś chciałbym Wam przypomnieć książkę "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" z 1896 roku.

Jeśli chcielibyście ją przeczytać możecie skorzystać z tego linku O krasnoludkach i o sierotce Marysi - e-book. Książka ta jest dostępna również w formie audiobooka:

Zachęcam też do wysłuchania 44 min. baśni muzycznej z 1973 r. opartej na książce Marii Konopnickej.

Miłego czytania i słuchania :-)

E.S.