Dziś Dzień Nauczyciela w UK

Piąty października jest na całym świecie uroczyście obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą. Również w Wielkiej Brytanii jest to szczególny dzień, podczas którego podkreślana jest rola nauczyciela w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania. Tego dnia, wszyscy uczniowie i rodzice dziękują pracownikom edukacji za ich poświęcenie. Piątego października są także przyznawane honorowe odznaczenia i nagrody dla najbardziej zasłużonych nauczycieli.

Dzień Nauczyciela w Wielkiej Brytanii jest także poświęcony debatom na temat edukacji w celu zwrócenia uwagi na niezwykły charakter zawodu nauczyciela, który wymaga pasji i poświęcenia.

W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzony jest 14 października - upamiętnia utworzenie przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 1972 roku. W szkołach odbywają się wówczas liczne występy, apele oraz przedstawienia.

Poniżej przedstawiam filmik prezentujący życie szkolne w Wielkiej Brytanii.

Karolina Prętczyńska