HALLOWEEN- HISTORIA

Święto, które przybyło do nas z Ameryki, wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów.

Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku - 31 października (wg ich kalendarza), duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Tego dnia odbywał się też główny sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach w towarzystwie czarnych kotów.

Nazwa Halloween pochodzi od wyrażenia "All Hallows' Eve", co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, kiedy to ludzie modlili się za zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada.

Halloween ma na świecie wiele tradycji. W Irlandii za czasów pogańskich ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta.

Do dziś australijskie dzieciaki odwiedzają domy z zawołaniem: "trick or treat" (cukierek albo psikus), w zależności od rozwoju sytuacji dziękując gospodarzom lub czyniąc im rozmaite psoty.

W drugiej połowie XIX wieku tradycja przywędrowała do Ameryki i tam święto zmieniło nazwę na Halloween.

Od rana na gankach domów, zwłaszcza amerykańskich, pojawiają się rozmaite straszydła, kościotrupy, czarne koty, nietoperze, pająki, strachy na wróble, a także - a może przede wszystkim - dynie. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie ten dzień.

Dzieci przebierają się za czarownice, chochliki, potwory, duchy lub wróżki i chodzą od domu do domu mówiąc "Prezent albo psota". To znaczy, że jeśli nie dostaną słodyczy, zrobią jakąś psotę.

Dzieci, a także dorośli idą w Halloween na zabawę, gdzie grają w różne gry. Najbardziej popularne są zawody w wyciągnięcie zębami jabłka pływającego w misce wypełnionej wodą. To także rodzaj wróżby, gdyż ten, komu powiodło się to bez uszkodzenia jabłka zębami, ma zapewnione szczęście przez cały nadchodzący rok. Wszystkie te zabawy przypominają nasze zwyczaje andrzejkowe. A późnym wieczorem opowiada się bardzo straszne opowieści o duchach.

Wszystko, co straszy jest w tym dniu dopuszczalne, ale trzeba pamiętać, że jest to nadal zabawa. Podstawowe kolory to pomarańczowy, fiolet, seledyn oraz biały z czarnym, Tych kolorów używa się zarówno do przyozdabiania domów, malowania twarzy czy przygotowania strasznych słodyczy...

Kilka przepisów na halloweenowe przekąski :

1. PARÓWKOWE MUMIE

Tu wystarczą tylko parówki, ciasto francuskie i oczka. Z jednego opakowania (300 g) ciasta francuskiego wyjdzie kilkanaście parówek. Ciasto francuskie należy pokroić w paski o szerokości ok. 1 cm i zawijać w nie parówki, zostawiając co kawałek nieduży odstęp. Następnie podpiec je za złoty kolor i ozdobić oczami (można je przyklejać na ketchup).

2.BROWNIES NIETOPERZE

Składniki na brownie (na ok. 16 kwadratów):

• 200 g gorzkiej czekolady
  • 200 g masła
  • 5 jajek
  • pół szklanki cukru
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 1/2 łyżki gorzkiego kakao
  • opcjonalnie: łyżeczka ekstraktu z wanilii

Do przygotowania nietoperzy dodatkowo paczka ciastek Oreo i oczy (cukrowe lub plastikowe – te drugie wystarczy położyć, nie przyklejać niczym, by łatwiej było je zdjąć).

Przygotowanie:

• czekolady wraz z masłem rozpuścić w kąpieli wodnej (w rondlu ustawionym na większym garnku z gotującą się wodą), odstawić do przestudzenia
  • jajka ubić z cukrem na puszystą, białą masę, a następnie, cały czas miksując, dodawać po łyżce mąki, kakao, na końcu wlać maślano-czekoladową polewę, dokładnie zmiksować
  • piekarnik nagrzać do 160 stopni (góra-dół) – dłuższe pieczenie w niższej temperaturze pozwala na uzyskanie równej powierzchni ciasta i wilgotnego wnętrza
  • foremkę (by otrzymać tak niskie ciastka użyłam na tę ilość foremki ok.30×30 cm), posmarować cienko tłuszczem i obsypać mąką, wlać ciasto i piec około 30 minut (do suchego patyczka)
  • ciasto przestudzić, a potem odciąć jego brzegi i pokroić na równe kwadraty

Pomysł na halloweenowe dekoracje:

Happy Halloween

Dagmara Stodulska