31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca w tym dniu uwagę społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych konsekwencji palenia tytoniu.

Liczne badania dowodzą, że palenie przyczynia się do rozwoju wielu chorób. W Europie, na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu. Najczęściej powoduje ono choroby układu oddechowego, ponieważ kilka tysięcy związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym (z których wiele jest szkodliwych, a 70 rakotwórczych) podczas palenia dostaje się do płuc. Palenie tytoniu stanowi główną przyczynę zachorowań na nowotwory, wśród których najczęstszym jest rak płuc zajmujący pierwsze miejsce pod względem zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe na świecie. Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi choroby jest pozbycie się nałogu. Już po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania zmniejsza się o połowę, a po 15 latach jest takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła. Palenie papierosów przyczynia się także do zwiększenia ryzyka rozwoju przewlekłej choroby płuc, gruźlicy, astmy oskrzelowej, chorób układu krążenia i wielu innych.

Nikotyna, która znajduje się w papierosach silnie uzależnia, dlatego strzeżcie się przed sięgnięciem po pierwszego papierosa, gdyż uzależnienie się od tytoniu w młodości może przynieść fatalne skutki w przyszłości. Poniżej możecie poznać niektóre z substancji jakie znajdują się w dymie tytoniowym. Zachęcam również do obejrzenia dwóch krótkich filmów na temat palenia.

E.S.