W naszej szkole powstał kolejny teledysk. Tym razem dziewczęta z klasy 6c stworzyły z panem Edmundem Symanowiczem, nauczycielem j. niemieckiego, teledysk do cieszącej się dużą popularnością piosenki „Was ist dein Lieblingsfach?” (Jaki jest twój ulubiony przedmiot?) pochodzącej z brytyjskiego miniserialu "Hallo aus Berlin" wyprodukowanego przez BBC i Goethe-Institut dla młodzieży uczącej się języka niemieckiego.

 01a

02a

03a

04a

05a

06a

07a

08a

09a

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Thomas Anders (właśc. Bernd Weidung), niemiecki piosenkarz, kompozytor i producent muzyczny, urodził się 1 marca 1963 roku w Münstermaifeld. Jest on znany przede wszystkim jako członek duetu Modern Talking.

Jego kariera zaczęła się w 1980 r., kiedy wygrał konkurs młodych talentów w Radiu Luxemburg i podpisał kontrakt z wytwórnią CBS. Wówczas wydał pierwszy singiel „Judy”. Przez pięć semestrów studiował muzykologię na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji.

W 1983 r. kompozytor Dieter Bohlen zafascynowany głosem Thomasa zaproponował mu nagranie niemieckiej wersji utworu F.R. Davida, pt. „Pick Up The Phone” („Was macht das schon”). Nagrali również niemiecki cover piosenki „Send Me an Angel” („Heißkalter Engel”), australijskiej grupy Real Life.

W 1984 r. Dieter Bohlen i Thomas Anders zdecydowali się założyć słynny dziś duet – Modern Talking. Bardzo szybko odnieśli międzynarodowy sukces, jednak zaledwie po trzech latach zespół zawiesił działalność.

Thomas Anders rozpoczął karierę solową. Pierwszą swoją solową płytę Thomas Anders wydał w 1989 r. Ta płyta o nazwie Different została stworzona przy współpracy z były producentem Eltona Johna – Gusem Dudgeonem. Sześć kolejnych płyt wydał na przestrzeni lat 1991-1997.

Thomas Anders ma za sobą również kilka doświadczeń aktorskich. W 1994 roku wystąpił w dreszczowcu "Stockholm Marathon", w 1997 w filmie krótkometrażowym "Phantomschmerz", a w 2001 roku w telewizyjnym filmie kryminalnym "Mühle - Dame - Mord". Współtworzył także grupę jazzową Chain Reaction, która jednak nie odniosła większych sukcesów.

Poniżej linki do kilku jego piosenek.

Link do tekstu piosenki "Der beste Tag meines Lebens"

Link do tekstu piosenki "Das Leben ist jetzt"

Link do tekstu piosenki "Sternenregen"

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Maciej Mikołajczyk, klasa 8a

                                                                                                                                              

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Jasmin Wagner to niemiecka piosenkarka, ale również aktorka, modelka i aktywistka społeczna. Występowała pod pseudonimem Blümchen aż do lutego 2001 r., po czym powróciła do niego 30 marca 2019 r. podczas festiwalu muzyki lat 90.

Jasmin Wagner urodziła się 20 kwietnia 1980 r. w Hamburgu. Od 4 roku życia pracowała jako modelka. W liceum należała do słynnego w Niemczech zespołu cheerleaderek „Hamburg Blue Angels’’ działającego przy zespole futbolu amerykańskiego „Hamburg Blue Devils’’.

W 1995 roku wypatrzyli ją dwaj producenci muzyczni związani z Neue Deutsche Welle (Niemiecka Nowa Fala – młodzieżowa muzyka niemieckiego podziemia, czyli twórczość półamatorska) Stani Djukanovic oraz Arn Schürmann. Pomogli jej nagrać debiutancki album „Herzfrequenz” (Tętno), który odniósł duży sukces w krajach niemieckojęzycznych. Kolejne albumy i kolejne przeboje m.in. „Gib mir noch Zeit” (Daj mi jeszcze czas) oraz „Es ist vorbei” (To koniec) ugruntowały pozycję Jasmin na niemieckiej scenie muzycznej.

Od 1998 roku reklamowała kolekcję amerykańskiego projektanta Tommyego Hilfigera. W 2001 roku, krótko przed swoimi 21 urodzinami, Jasmin ogłosiła, że rezygnuje z występów pod dotychczasowym pseudonimem Blümchen. Artystka chciała w ten sposób zerwać z dotychczasowym wizerunkiem nastoletniej gwiazdy.

Jasmin Wagner jest zdeklarowaną wegetarianką, należy do organizacji m.in. People for the Ethical Treatment of Animals, walczących o ochronę dzikich zwierząt. Działa również w ruchach zbierających pieniądze na pomoc dzieciom chorym na nowotwory. W 2004 roku, po trzęsieniu ziemi oraz fali tsunami, które nawiedziły region Oceanu Indyjskiego, założyła fundację, która zebrała i przekazała rodzinom ofiar ok. 60 000 euro pomocy.

Posłuchajcie kilku jej piosenek, by jeszcze lepiej ją poznać.

Link do tekstu piosenki "Es ist nie vorbei"

Link do tekstu piosenki "Eisblumen"

Link do tekstu piosenki "Du und ich"

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Julia Trepka, klasa 8a

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Urodzony 19 września 1971 r. Daniel Kretschmer znany pod pseudonimem D-Flame, to niemiecki raper i muzyk reggae o amerykańsko-niemieckich korzeniach pochodzący z Frankfurtu nad Menem.

Daniel Kretschmer do tej pory wydał 5 albumów. „Bastard” powstał w 2000 roku i można go określić jako mieszankę hip hopu i dancehallu. Jego druga płyta „Daniel X” to wyłącznie muzyka reggae i dancehall. W 2003 roku wydał trzecią płytę zatytułowaną „Unstoppable”, a w 2006 roku czwarty album „FFM”, który kieruję się bardziej w stronę reggae. 14 listopada 2008 roku wprowadził do sklepów swój piąty album „Stress”.          

D-Flame współpracował z wieloma znanymi i odnoszącymi sukcesy artystami, takimi jak Seeed, Samy Deluxe, Jan Delay, Denyo 77, Xavier Naidoo, Azad, Afrob, Tone i J-Luv, a także jest jednym z członków Brothers Keepers . D-Flame był także członkiem byłej hamburskiej wytwórni hiphopowej Eimsbush-Entertainment. W każdy wtorek prowadził program o rapie, dancehallu i reggae we frankfurckiej stacji młodzieżowej YOU FM. 24 stycznia 2007 r. D-Flame pojawił się w telewizji Total. Tam odpowiedział na pytania Stefana Raaba i zaprezentował piosenkę „Mom Song”, którą reprezentował swój kraj związkowy Hesja na Federalnym Konkursie Piosenki Vision (również zainicjowanym przez Raaba) w dniu 9 lutego 2007 r.

W trakcie swojej kariery wspierał wielu innych artystów hiphopowych podczas występów na żywo i tras koncertowych. Na początku 2008 roku supportował hamburską grupę hiphopową Dynamite Deluxe podczas jej trasy koncertowej „TNT”. Dzięki swojemu filmowi „MeinStadt Frankfurt” dla marki modowej „Thug Life” D-Flame osiągnął prawie 140 000 wyświetleń.

Na początku lutego 2007 w niektórych niemieckich kinach wyświetlono dokument „Tak,  jestem”, w którym D-Flame występuje u boku Mamadee i Adé Bantu. Film ukazuje drogę urodzonych w Niemczech artystów afro-niemieckich oraz okoliczności, w jakich się znaleźli i z jakimi musieli się zmierzyć ze względu na kolor skóry.

Posłuchajcie kilku jego piosenek.

Miłego słuchania :-)

Wiktoria Radajak, klasa 8a

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Vanessa Mai (Ferber) urodziła się 2 maja 1992 r. w Backnang.

Ojciec Vanessy był Chorwatem, matka zaś Niemką. Vanessa z zawodu jest poligrafem. Swoją karierę jako piosenkarka rozpoczęła w musicalu szkolnym. Mając 16 lat, była częścią formacji tanecznej Getting Crazd i wyjechała z nią m.in. do Las Vegas. Jej menadżerem od 2013 roku został Andres Ferber, przybrany syn Andrei Berg. Zaręczyli się w 2016 r., a w czerwcu 2017 r. zostali małżeństwem.  Nazwisko sceniczne Mai wywodzi sie od miesiąca, w którym się urodziła.

W 2012 r. Vanessa dołączyła do składu zespołu Wolkenfrei, po opuszczeniu go przez Heike Wanner z powodu problemów zdrowotnych. W zespole oprócz Vanessy występowali również Marc Fischer oraz Stefan Kinski. Zespół rozpadł się w 2015 roku. Mai największe sukcesy odnosiła z Wolkenfrei z takimi przebojami jak "Wolke 7", "Wachgeküsst" czy "Ich versprech Dir nichts und gib Dir alles". W czasie istnienia zespołu, w którym występowała Mai, wydano takie albumy jak "Endlos Verliebt" i "Wachgeküsst".

W 2015 r. Vanessa została twarzą kampanii "Mein Herz schlägt Schlager". W 2016 r. w roli twarzy kampanii zaśpiewała piosenkę "Mein Herz schlägt Schlager".

W 2022 r. ogłoszono powrót zespołu Wolkenfrei, a 3 lutego 2023 r. wydana została pierwsza piosenka po długiej przerwie czyli "Uns gehört die Welt". Z niemiecką piosenkarką Michelle oraz wokalistą zespołu Scooter - H.P. Baxxterem Vanessa Mai weszła w skład jury w 13 edycji niemieckiego odpowiednika polskiego Idola - Deutschland sucht den Superstar.

Wybrane utwory Vanessy Mai:

Link do tekstu piosenki „Ich sterb für dich”

Link do tekstu piosenki „Meilenweit”

Link do tekstu piosenki „Happy End”

Miłego słuchania i śpiewania :-)

Anna Piekarska, klasa 8a

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Vision and Values
We welcome and value different journeys through kindness, simplicity and humour.