Programowanie

printer geb19ac86d 1920

Choć w Polsce wciąż niewiele mówi się o druku przestrzennym, u nas w szkole odbywa się nauka projektowania i druku 3D. Realizuje ją nauczyciel informatyki – pan Mateusz Łańduch, który jest pasjonatem projektowania i druku 3D, a także platformy Arduino oraz języka C++. Ponadto od roku 2020/2021 współpracuje w tym zakresie z Politechniką Łódzką,

Co to jest druk 3D?

Mówiąc najprościej, drukarki 3D pozwalają na stworzenie gotowego przedmiotu na podstawie zaprogramowanego w komputerze projektu. W ten sposób powstają zabawki, elementy urządzeń, a nawet protezy medyczne, czy… czekoladki.

Czy drukarka 3D przydaje się w szkole?

Współczesna edukacja wymaga reform, z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy. Podglądając zachodnie tendencje powoli przekonujemy się, że przyswajaniu wiedzy służy nauka poprzez doświadczenie, dlatego metodycy podkreślają rolę aktywizujących metod nauczania. Zamiast uczyć się na pamięć jak zbudowane są różne przedmioty, znacznie lepiej je zobaczyć i dotknąć. To jest pierwsza, najważniejsza zaleta wykorzystania druku 3D na zajęciach lekcyjnych. Szybkie wydrukowanie przestrzennego modelu związków chemicznych, figur geometrycznych, czy mikrostruktur omawianych na biologii, pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na zagadnienie i lepiej je zapamiętać. Za pomocą drukarek przestrzennych można tworzyć makiety krain geograficznych czy osiedli, ale i urzeczywistniać zupełnie abstrakcyjne pomysły uczniów.

Wdrożenie do nowych technologii

Nie zapominajmy, że powstanie wydruku musi poprzedzić proces modelowania komputerowego. Sposobność przygotowania własnego, zupełnie oryginalnego projektu od podstaw i uzyskanie namacalnych efektów jest dla uczniów źródłem olbrzymiej satysfakcji. Zadowolenie z efektów własnej pracy zachęca do dalszego angażowania się w poznawanie nowych technologii, stymuluje w dziecku kreatywność i potrzebę zdobywania wciąż nowych umiejętności.

Link bezpośredni do filmu:

Link do kanału:

printer gcc8a48b92 1280

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Vision and Values
We welcome and value different journeys through kindness, simplicity and humour.