Chcecie nauczyć się kilku niemieckich słówek związanych z Halloween oraz posłuchać halloweenowych piosenek po niemiecku? Możecie zrobić to tutaj.
Miłego słuchania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
HALLOWEEN- HISTORIA
https://www.youtube.com/watch?v=4jxcWlq3CBg&t=126s
Święto, które przybyło do nas z Ameryki, wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów.
Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku - 31 października (wg ich kalendarza), duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Tego dnia odbywał się też główny sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach w towarzystwie czarnych kotów.
Nazwa Halloween pochodzi od wyrażenia "All Hallows' Eve", co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, kiedy to ludzie modlili się za zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada.
Halloween ma na świecie wiele tradycji. W Irlandii za czasów pogańskich ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta.
Do dziś australijskie dzieciaki odwiedzają domy z zawołaniem: "trick or treat" (cukierek albo psikus), w zależności od rozwoju sytuacji dziękując gospodarzom lub czyniąc im rozmaite psoty.
W drugiej połowie XIX wieku tradycja przywędrowała do Ameryki i tam święto zmieniło nazwę na Halloween.
Od rana na gankach domów, zwłaszcza amerykańskich, pojawiają się rozmaite straszydła, kościotrupy, czarne koty, nietoperze, pająki, strachy na wróble, a także - a może przede wszystkim - dynie. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie ten dzień.
Dzieci przebierają się za czarownice, chochliki, potwory, duchy lub wróżki i chodzą od domu do domu mówiąc "Prezent albo psota". To znaczy, że jeśli nie dostaną słodyczy, zrobią jakąś psotę.
Dzieci, a także dorośli idą w Halloween na zabawę, gdzie grają w różne gry. Najbardziej popularne są zawody w wyciągnięcie zębami jabłka pływającego w misce wypełnionej wodą. To także rodzaj wróżby, gdyż ten, komu powiodło się to bez uszkodzenia jabłka zębami, ma zapewnione szczęście przez cały nadchodzący rok. Wszystkie te zabawy przypominają nasze zwyczaje andrzejkowe. A późnym wieczorem opowiada się bardzo straszne opowieści o duchach.
Wszystko, co straszy jest w tym dniu dopuszczalne, ale trzeba pamiętać, że jest to nadal zabawa. Podstawowe kolory to pomarańczowy, fiolet, seledyn oraz biały z czarnym, Tych kolorów używa się zarówno do przyozdabiania domów, malowania twarzy czy przygotowania strasznych słodyczy...
Kilka przepisów na halloweenowe przekąski :
1. PARÓWKOWE MUMIE
Tu wystarczą tylko parówki, ciasto francuskie i oczka. Z jednego opakowania (300 g) ciasta francuskiego wyjdzie kilkanaście parówek. Ciasto francuskie należy pokroić w paski o szerokości ok. 1 cm i zawijać w nie parówki, zostawiając co kawałek nieduży odstęp. Następnie podpiec je za złoty kolor i ozdobić oczami (można je przyklejać na ketchup).
2.BROWNIES NIETOPERZE
Składniki na brownie (na ok. 16 kwadratów):
- 200 g gorzkiej czekolady
- 200 g masła
- 5 jajek
- pół szklanki cukru
- 5 łyżek mąki pszennej
- 1/2 łyżki gorzkiego kakao
- opcjonalnie: łyżeczka ekstraktu z wanilii
Do przygotowania nietoperzy dodatkowo paczka ciastek Oreo i oczy (cukrowe lub plastikowe – te drugie wystarczy położyć, nie przyklejać niczym, by łatwiej było je zdjąć).
Przygotowanie:
- czekolady wraz z masłem rozpuścić w kąpieli wodnej (w rondlu ustawionym na większym garnku z gotującą się wodą), odstawić do przestudzenia
- jajka ubić z cukrem na puszystą, białą masę, a następnie, cały czas miksując, dodawać po łyżce mąki, kakao, na końcu wlać maślano-czekoladową polewę, dokładnie zmiksować
- piekarnik nagrzać do 160 stopni (góra-dół) – dłuższe pieczenie w niższej temperaturze pozwala na uzyskanie równej powierzchni ciasta i wilgotnego wnętrza
- foremkę (by otrzymać tak niskie ciastka użyłam na tę ilość foremki ok.30×30 cm), posmarować cienko tłuszczem i obsypać mąką, wlać ciasto i piec około 30 minut (do suchego patyczka)
- ciasto przestudzić, a potem odciąć jego brzegi i pokroić na równe kwadraty
- Oreo rozdzielić, zdjąć krem, pokroić każde ciasteczko na połówki i wbijać je w brownies (można to sobie ułatwić nacinając najpierw ciasto czubkiem ostrego noża), udekorować oczami
Pomysł na halloweenowe dekoracje:
https://www.youtube.com/watch?v=TX4W6QpDeCk
Happy Halloween
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Jednym z jesiennych miesięcy jest październik. W miesiącu tym pejzaż naszej okolicy zdobią kolorowe liście, spadające z drzew. Jesiennej aurze często towarzyszą długie spacery a przy tym zbieranie liści, z których dzieci tworzą piękne bukiety. Kolorowe dary jesieni można wykorzystać również do różnorodnych prac plastycznych. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które można wykonać samodzielnie w domu. Zachęcamy do tworzenia pięknych prac.
Michalina Marciniak
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Piąty października jest na całym świecie uroczyście obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą. Również w Wielkiej Brytanii jest to szczególny dzień, podczas którego podkreślana jest rola nauczyciela w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania. Tego dnia, wszyscy uczniowie i rodzice dziękują pracownikom edukacji za ich poświęcenie. Piątego października są także przyznawane honorowe odznaczenia i nagrody dla najbardziej zasłużonych nauczycieli.
Dzień Nauczyciela w Wielkiej Brytanii jest także poświęcony debatom na temat edukacji w celu zwrócenia uwagi na niezwykły charakter zawodu nauczyciela, który wymaga pasji i poświęcenia.
W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzony jest 14 października - upamiętnia utworzenie przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 1972 roku. W szkołach odbywają się wówczas liczne występy, apele oraz przedstawienia.
Poniżej przedstawiam filmik prezentujący życie szkolne w Wielkiej Brytanii.
Karolina Prętczyńska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Nadeszła jesień, a wraz z nią czas na śpiewanie niemieckojęzycznych piosenek o jesieni. Przy okazji możecie nauczyć się kilku niemieckich słówek związanych z tą porą roku.
Miłej zabawy :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Za oknem czuć już jesień i zaczyna dopadac nas jesienna nuda. Na szczęście mamy kilka pomysłów na niezawodne masy sensoryczne. Jest to idealny sposób spędzaniu czasy wolnego, rozwijania kreatywności oraz ćwiczenie motoryki małej. Proponujemy 5 mas, który bez problemu można wykonać z produktów, które każdy z nas znajdzie w kuchennej szafce.
1.MASA JOGURTOWA
Składniki : Mąka ziemniaczana, jogurt, mozna dodać barwnik spożywczny.
Wykonanie: Mąkę mieszamy z jogurtem i sprawdzamy konsystencję. Masa nie powinna przywierać do rąk.
2. MOKRY PIASEK
Składniki: 4 szklanki mąki kukurydzianej, 0,5 szklanki oleju.
Wykonanie: wymieszać wszystkie składniki i zacząć robić babki.
3. PUCHNĄCA MASA DO MIKROFALI
Składniki: Mąka, sól, woda.
Wykonanie: nalezy wymieszać wszystkie składniki w tych samych proporcjach, dokładnie wymieszać, podzielic na porcje i dodać różne barwniki. Namalowane rysunki wstawic na 30 sekund do mikrofalówki o mocy 800 W. Otrzymamy magiczny efekt 3D, a dodatkowo masa twardnieje.
4. DOMOWA WERSJA PLAY DOH
Składniki: 1 szklanka wody, 1 sklanka mąki, 1/3 szklanki soli, 3 łyżki oleju, 1 łyżeczka kwasku cytrynowego.
Wykonanie: połączyć wszystkie suche składniki. Dodać olej. Zalać wrzątkiem i dokładnie wymieszać składniki.
5. MASA NIENETWONOWSKA
Składniki: mąka ziemniaczana, woda.
Wykonanie: do mąki dolewamy stopniowo wody i sprawdzamy konsystencję. Masa musi być lejąca się przez palce, natomiast gdy sie ją uderzy- jest twarda jak kamień.
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Pierwszoklasiści wykonali również prace plastyczne "Świat z kropek" za pomocą fabr plakatowych. Wzięli udział w zabawach ruchowywch, którym towarzyszyły kropki w różnorodnych kolorach. Na zakończenie uczniowie otrzymali medale za udział w tym wyjątkowym dniu, a także pozowali do pamiątkowych fotografii.
Zachęcamy do świętowania tego dnia również w domu :)
Przedstawimy propozycje zajeć plastycznych dla dzieci:
Michalina Marciniak
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Wakacje tuż-tuż i z pewnością powitacie je jak każdego roku z olbrzymią radością. Korzystajcie z czasu wolnego, świetnie się bawcie i cieszcie się każdą chwilą wypoczynku i dobrej zabawy. W trakcie wakacji pamiętajcie proszę jednak również o bezpieczeństwie. Tych kilka filmów przypomni Wam najważniejsze zasady związane z bezpiecznym spędzaniem wolnego czasu w trakcie wakacji.
Miłego oglądania i udanych wakacji :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Co roku w dniu 9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Przyjaciela. Wiadomo, że dobry przyjaciel, to prawdziwy skarb, ale kim jest prawdziwy przyjaciel i jak go znaleźć? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące przyjaźni poznacie oglądając poniższe filmy.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
W końcu nadszedł czerwiec, a wraz z nim ciepłe dni. Przy dobrej pogodzie coraz więcej czasu możemy spędzać na świeżym powietrzu, a jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem to oczywiście najlepiej wybrać się do lasu. Zachęcam was do obejrzenia krótkich filmów zawierających porady na temat odpowiedniego zachowania się w lesie.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Strona 4 z 28