Piąty października jest na całym świecie uroczyście obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą. Również w Wielkiej Brytanii jest to szczególny dzień, podczas którego podkreślana jest rola nauczyciela w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania. Tego dnia, wszyscy uczniowie i rodzice dziękują pracownikom edukacji za ich poświęcenie. Piątego października są także przyznawane honorowe odznaczenia i nagrody dla najbardziej zasłużonych nauczycieli.
Dzień Nauczyciela w Wielkiej Brytanii jest także poświęcony debatom na temat edukacji w celu zwrócenia uwagi na niezwykły charakter zawodu nauczyciela, który wymaga pasji i poświęcenia.
W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzony jest 14 października - upamiętnia utworzenie przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 1972 roku. W szkołach odbywają się wówczas liczne występy, apele oraz przedstawienia.
Poniżej przedstawiam filmik prezentujący życie szkolne w Wielkiej Brytanii.
Karolina Prętczyńska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Nadeszła jesień, a wraz z nią czas na śpiewanie niemieckojęzycznych piosenek o jesieni. Przy okazji możecie nauczyć się kilku niemieckich słówek związanych z tą porą roku.
Miłej zabawy :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Za oknem czuć już jesień i zaczyna dopadac nas jesienna nuda. Na szczęście mamy kilka pomysłów na niezawodne masy sensoryczne. Jest to idealny sposób spędzaniu czasy wolnego, rozwijania kreatywności oraz ćwiczenie motoryki małej. Proponujemy 5 mas, który bez problemu można wykonać z produktów, które każdy z nas znajdzie w kuchennej szafce.
1.MASA JOGURTOWA
Składniki : Mąka ziemniaczana, jogurt, mozna dodać barwnik spożywczny.
Wykonanie: Mąkę mieszamy z jogurtem i sprawdzamy konsystencję. Masa nie powinna przywierać do rąk.
2. MOKRY PIASEK
Składniki: 4 szklanki mąki kukurydzianej, 0,5 szklanki oleju.
Wykonanie: wymieszać wszystkie składniki i zacząć robić babki.
3. PUCHNĄCA MASA DO MIKROFALI
Składniki: Mąka, sól, woda.
Wykonanie: nalezy wymieszać wszystkie składniki w tych samych proporcjach, dokładnie wymieszać, podzielic na porcje i dodać różne barwniki. Namalowane rysunki wstawic na 30 sekund do mikrofalówki o mocy 800 W. Otrzymamy magiczny efekt 3D, a dodatkowo masa twardnieje.
4. DOMOWA WERSJA PLAY DOH
Składniki: 1 szklanka wody, 1 sklanka mąki, 1/3 szklanki soli, 3 łyżki oleju, 1 łyżeczka kwasku cytrynowego.
Wykonanie: połączyć wszystkie suche składniki. Dodać olej. Zalać wrzątkiem i dokładnie wymieszać składniki.
5. MASA NIENETWONOWSKA
Składniki: mąka ziemniaczana, woda.
Wykonanie: do mąki dolewamy stopniowo wody i sprawdzamy konsystencję. Masa musi być lejąca się przez palce, natomiast gdy sie ją uderzy- jest twarda jak kamień.
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Pierwszoklasiści wykonali również prace plastyczne "Świat z kropek" za pomocą fabr plakatowych. Wzięli udział w zabawach ruchowywch, którym towarzyszyły kropki w różnorodnych kolorach. Na zakończenie uczniowie otrzymali medale za udział w tym wyjątkowym dniu, a także pozowali do pamiątkowych fotografii.
Zachęcamy do świętowania tego dnia również w domu :)
Przedstawimy propozycje zajeć plastycznych dla dzieci:
Michalina Marciniak
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Wakacje tuż-tuż i z pewnością powitacie je jak każdego roku z olbrzymią radością. Korzystajcie z czasu wolnego, świetnie się bawcie i cieszcie się każdą chwilą wypoczynku i dobrej zabawy. W trakcie wakacji pamiętajcie proszę jednak również o bezpieczeństwie. Tych kilka filmów przypomni Wam najważniejsze zasady związane z bezpiecznym spędzaniem wolnego czasu w trakcie wakacji.
Miłego oglądania i udanych wakacji :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Co roku w dniu 9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Przyjaciela. Wiadomo, że dobry przyjaciel, to prawdziwy skarb, ale kim jest prawdziwy przyjaciel i jak go znaleźć? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące przyjaźni poznacie oglądając poniższe filmy.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
W końcu nadszedł czerwiec, a wraz z nim ciepłe dni. Przy dobrej pogodzie coraz więcej czasu możemy spędzać na świeżym powietrzu, a jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem to oczywiście najlepiej wybrać się do lasu. Zachęcam was do obejrzenia krótkich filmów zawierających porady na temat odpowiedniego zachowania się w lesie.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Z pewnością mieliście okazję zobaczyć i zwiedzić już wiele zabytków w Polsce, a może też w innych europejskich krajach. Ciekawe, czy znacie tych 12 ciekawych miejsc w Polsce, o których opowiadają w poniższym filmie Ania i Marcin, twórcy kanału "Wędrowne Motyle" i bloga GdzieWyjechac.pl. Więcej ciekawych miejsc z Polski i z całego świata możecie poznać, oglądając inne filmy zamieszczone na kanale Wędrowne Motyle.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Każdy z nas ma jakieś zainteresowania i hobby. Niektóre z nich lubimy bardziej niż inne i wtedy zaczynamy się nimi zajmować coraz częściej, a nawet każdego dnia. Z czasem przeradzają się one w prawdziwą pasję, którą chcemy się dzielić z innymi. Zachęcam do obejrzenia poniższych filmów, w których kilka osób opowiada o swojej pasji. Ciekawe, czy i Wy macie takie hobby, które można byłoby określić już słowem pasja.
Miłego oglądania! :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954 roku z inicjatywy ONZ i obchodzony jest od 1955 roku w wielu krajach na świecie. W Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony już od lat pięćdziesiątych, zawsze 1 czerwca.
Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go bowiem już w 1929 roku, ale 22 września. Tego dnia dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademie, a później na wycieczki i zabawy. W tym dniu rozdawano również dzieciom słodycze. W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe.
Obecnie podczas Dnia Dziecka (1 czerwca) w polskich szkołach często organizowane są dni sportu. Dzień Dziecka to również okazja do zabrania dzieci na wycieczki, spacery czy też do kina. Co więcej, z okazji tego święta, od 1994 roku, obraduje w Warszawie Sejm Dzieci i Młodzieży. W obradach biorą udział uczniowie w wieku 13-17 lat, którzy wygrali konkurs.
Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni. W Paragwaju świętuje się go 16 sierpnia, Włoszech i Francji 6 stycznia, a w Turcji 23 kwietnia. Co ciekawe, w Japonii dziewczynki i chłopcy obchodzą go osobno - 3 i 5 maja.
Początkowo Dzień Dziecka nazywał się „Dniem Róży”, później nazwę zmieniono na „Kwiatową Niedzielę”.
W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.
Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech to jednocześnie wspomniany powyżej „Dzień Rodziny”, obchodzony 6 stycznia. Nawiązuje on symbolicznie do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem, by złożyć dary Jezusowi.
W Szwecji dzieci nie są obdarowywane prezentami z okazji swojego święta. Tego dnia dyskutuje się
o kwestiach dotyczących najmłodszych, takich jak szkolnictwo czy prawa dziecka.
W Japonii Dzień Dziecka obchodzony jest 5 maja. Świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią tego dnia z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki mają także swój dzień, jest nim 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.
- Joanna Krzywik
- nie nudzę się w domu
Strona 4 z 28