Miłego oglądania i czytania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Doświadczenie fizyczne dla dzieci i dla dorosłych. Bardzo proste i szybkie do wykonania.
Jedyne czego potrzebujemy to : balon, woda oraz źródło ognia.
Intuicja podpowiada, że gdy balon tylko spotka się z ogniem to pęknie - i to się zgadza.
Wystarczy jednak wlać do niego niewielką ilość wody, aby uczynić go ognioodpornym!
Co tu się dzieje ? Guma z której jest wykonany balon nie jest dobrym przewodnikiem ciepła i powinna się topić, ale oddaje to ciepło wodzie, która natomiast "uwielbia" je magazynować.
Dobra zabawa gwarantowana!
https://www.youtube.com/watch?v=8ATj4AEV2Lg
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
W tym roku świętujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zachęcam do zapoznania się z multimedialnym serwisem poświęconym Konstytucji 3 maja, przygotowanym przez Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu RP Link do serwisu oraz z poniższymi filmami.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Międzynarodowy Dzień Tańca – święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami UNESCO. Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.
Duch Tańca nie ma barwy, kształtu czy rozmiaru. Jest jednak ucieleśnieniem jedności, siły i piękna, które tkwi w nas. Każdy, kto żyje duchem tańca, młody, stary czy niepełnosprawny, kreuje i przetwarza idee na sztukę, która zmienia jego życie. Taniec to lustro odbijające to, co niemożliwe, czyniąc je możliwym. Każdy może go dotknąć, usłyszeć, poczuć i przeżyć.
Głosy naszych serc i dusz są naszym rytmem, a każdy nasz ruch opowiada historię ludzkości. To żywioł, w którym ludzka dusza może osiągnąć ostateczną wolność. Gdy nasze dłonie się stykają dzieje się coś pięknego. To, co zapamiętuje dusza, ciało przemienia w ruch. Dlatego taniec jest leczniczą siłą dostępną dla wszystkich. Ty jesteś moimi oczami, a ja – twymi stopami.
Świętujmy razem z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Niech pasja tańca pozwoli wam uzdrowić się nawzajem, zjednoczyć waszą społeczność, a przede wszystkim – niech każdy z was osiągnie wszystko, co w waszej mocy. Moc i Duch Tańca pozwolą nam się zjednoczyć.
- Joanna Krzywik
- nie nudzę się w domu
Dzień Języka Angielskiego obchodzony jest 23 kwietnia (data narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a). Język angielski jest językiem, którym mówi najwięcej ludzi na świecie - według najnowszych spisów komunikatywnie posługuje się nim około 2 miliardów osób. Mówi się, że jest to lingua franca, czyli nowoczesna łacina, gdyż dzięki swojej popularności, angielski stał się językiem uniwersalnym i międzynarodowym.
Zachęcam do poszerzania wiedzy i umiejętności językowych poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń interaktywnych, świetnie się przy tym bawiąc. Poniżej znajdziecie linki do stron z zadaniami interaktywnymi:
Karolina Prętczyńska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Już jutro obchodziły Światowy Dzień Ziemi! A Was drodzi uczniowie zachęcam już od dziś, od tej chwili aby zacząć dbać o naszą planetę! Bo jak nie my to kto ?
22 kwietnie obchodzimy Dzień Ziemi. W mojej opinii i na pewno nie tylko mojej – to wyjątkowe święto. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa! Każdy z Was ma wpływ na naszą planete.
Jak możesz pomóc Ziemi ? Na początek wykonaj te zadania.
Zachęcam Was również do wykoniania quizzów internetowych. Zadania te pokazują, jak w codziennych czynnościach możemy pomagać naszej planecie.
https://learningapps.org/11139917
https://learningapps.org/10764850
A na koniec proponuję wysłuchać piosenki Zozi pt "Świat w naszych rękach"
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE&t=58s
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
22 kwietnia 2021 roku.
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.
Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?
Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię.
Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
Jak obchodzić Dzień Ziemi?
- Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
- Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
- Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
- Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety,
dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
- Joanna Krzywik
- nie nudzę się w domu
Z pewnością dobrze o tym wiecie, że należy dbać o otaczające nas środowisko naturalne, a w szczególności o lasy, które produkują dla nas tlen i ochraniają nas przed szkodliwym oddziaływaniem przemysłu, chronią glebę i wody gruntowe, a także są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Poza tym przecież lasy są również jednym z naszych ulubionych miejsc wypoczynku. W jaki sposób zachowywać się, aby dbać o nasze wspólne dobro i przyczyniać się do ochrony przyrody. Możecie dowiedzieć się tego z artykułu, do którego link znajduje się tutaj: Ochrona środowiska podczas aktywności na łonie natury – kilka prostych zasad, dzięki którym zadbamy o przyrodę na co dzień
A jeśli chcielibyście dowiedzieć się, czym są parki narodowe, dlaczego tak ważna jest ochrona naturalnych ekosystemów i jak należy zachowywać się na obszarach chronionych, zajrzyjcie na naszym blogu do artykułów Poszanowanie przyrody oraz Parki narodowe w Polsce i obejrzyjcie zamieszczone w nich filmy.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Dnia 16.04 obchodziły dzień ochrony słoni. Te zwierzęta są nam wszystkim bardzo dobrze znane, widzieliśmy je na zdjęciach, filmach czy w zoo. Dzieś przedstawiam Wam kilka ciekawostek na ich temat, których może jeszcze nie znacie.
Ciekawostki o słoniach
1. Mieszkające w Afryce słonie mają najlepiej rozwinięty zmysł węchy wśród wszystkich zwierząt.
2. Czego może się bać tak duże zwierzę? Może lwa? Nie. Tygrysa? Nie. Pszczół? Tak. Słonie stają się przerażone na widok pszczoły.
3. Kontynent afrykański jest domem dla największych zwierząt świata. Mieszka tam ciężki słoń i najwyższa żyrafa.
4. W przeciwieństwie do lwów, słonie nie są śpiochami. Wystarczy im 2-3 godziny snu dziennie.
5. Ciąża u słonicy trwa dwa lata.
6. Słonie są w stanie wyczuć zapach wody z odległości 19 km.
7. Mózg słonia może ważyć nawet 5 kg. To więcej niż waga tego narządu u jakiegokolwiek zwierzęcia lądowego.
8. Psy i słonie należą do jedynych zwierząt rozumiejących gest wskazywania palcem.
9. Ssaki te nie przepadają za orzeszkami ziemnymi.
10. Skóra słonia może mieć grubość nawet 2,5 cm. Mimo swej grubości pozostaje niezwykle wrażliwa. Zwierzęta te są w stanie wyczuć lądowanie muchy na swoim ciele.

11. Około 40% słoni mieszkających w Afryce cierpi na nadwagę.
12. Należą do największych zwierząt mieszkających na lądzie.
13. Zwierzęta te posiadają ogon o długości nawet 1,5 metra.
14. Ze względu na miejsce występowania wyróżniane są dwa gatunki słonia: afrykański i indyjski.
15. Słonie będące w jednym stadzie są połączone ze sobą silną więzią. Jeśli jeden z nich jest chory i słaby, inne otaczają go opieką.
16. Nowo narodzone słoniątko waży 120 kg.
17. Słonie odpoczywają leżąc na boku. Zdarza się też, że opierają się o drzewo.
18. Ssaki te lubią przebywać w wodzie.
19. Słonie żyją około 70 lat. W niewoli o 10 lat dłużej.
20. Stado słoni potrafi przejść 80 km dziennie.
Każdy z Was może wykonać swojego własnego papierowego słonia w domu. Jest to bardzo łatwe i szybkie do wykoniania. Będzie nam potrzebnych kilka rzeczy:
-rolka po papierze toaletowym
-kartka kolorowego papieru
-klej
-nożyczki
-kawałek białej kartki
Należy wziąć rolkę po papierze toaletowym, wyciąć kawałek kolorowego papieru tak aby owinąć nim całą rolkę. Pokleić papier i przykleić w koło rolki. Następnie wycinami trzy pół okrągłe kształty do połowy rolki. Z białego papieru wycinami uszy słonia i przyklejamy oraz wycinami pasek z białego papieru, robimy z niego harmonijkę i przyklejamy w miejsce trąby naszego słonia. Zostaje nam tylko dorysowanie oczu i gotowe! Powodzenia ! ;)
Dagmara Stodulska
- redaktor
- nie nudzę się w domu
LISTA SPOSOBÓW NA TO, JAK SPĘDZAĆ CZAS W DOMU — W POJEDYNKĘ LUB Z BLISKIMI.
1. UPIECZ CIASTO LUB UGOTUJ COŚ DOBREGO
Przedstawiam najprostszy przepis na chrupiące ciastka owsiane. Ciasteczka pięknie pachną i są aromatyczne. Gorąco zachęcam do pieczenia, bowiem te śliczne owsiane szykuje się naprawdę błyskawicznie. Smacznego!
Ciastka owsiane przepis
W misce umieść 200 gramów płatków owsianych, czyli około 1,5 szklanki płatków; cztery łyżki cukru, czyli do 50 gramów cukru (u mnie cukier drobny); dwie czubate łyżki mąki pszennej, czyli do 45 gramów (u mnie tortowa) oraz płaską łyżeczkę proszku do pieczenia.
Porada: Możesz też sięgnąć po płatki owsiane górskie lub nawet orkiszowe. Ich waga powinna wynosić 200 gramów. Uważaj na płatki owsiane drobne i błyskawiczne, które czasem mają zbyt sypką strukturę. Sięgnęłam po cukier zwykły drobny, ale można też śmiało użyć np. drobnego cukru trzcinowego. Warto do miski dorzucić tez małą szczyptę soli lub też pół płaskiej łyżeczki cynamonu albo kakao. Do miski z sypkimi składnikami wbij dwa średnie lub mniejsze jajka oraz dodaj pół kostki, czyli 100 gramów bardzo miękkiego lub roztopionego i przestudzonego masła.
Porada 1: Zamiast masła możesz dodać tyle samo czyli 100 gramów roztopionego i przestudzonego oleju kokosowego.
Porada 2: Do masy można też dodać dla smaku małą garść siekanej żurawiny, rodzynek, daktyli, czy też suszonych moreli. Ciekawym dodatkiem może być łyżka sezamu, nasion słonecznika, wiórków kokosowych, pestek dyni lub ulubionych siekanych orzechów. Całość dobrze wymieszaj przy pomocy zwykłej łyżki. "Ciasto" będzie dość gęste. Blaszkę np. z wyposażenia piekarnika, wyłóż papierem do pieczenia. Nakładaj porcję wielkości małego orzecha włoskiego. Formuj kulkę i spłaszczaj ją na papierze.
Aby ciastka owsiane były równe, możesz się wspomóc okrągłą wykrawaczką. Ja użyłam pierścienia metalowego do wycinania kształtów o średnicy 7 cm. Środek wypełniłam masą i wyrównałam powierzchnię małą łyżką. Podniosłam do góry foremkę i zaczęłam szykować kolejne ciastko. Odstępy nie muszą być duże. Ciastka nie rozlewają się na boki w trakcie pieczenia.
Porada: Im cieńsze, tym bardziej chrupiące ciasteczka. Czas pieczenia takich ciastek będzie zapewne krótszy i wyniesie około 16 minut. Formę z ciasteczkami owsianymi wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Środkowa półka z grzaniem góra/dół. Czas pieczenia to od 15 do 20 minut, do zarumienienia ciastek. Ciastka można wyjmować z piekarnika od razu po upieczeniu. Po kilku minutach warto przełożyć je na kratkę do studzenia wypieków. Smacznego!
przepis ze strony: https://aniagotuje.pl/przepis/proste-ciastka-owsiane
3. POCZYTAJ
Przecież to idealny moment, by uszczuplić trochę zalegające na półkach stosy nieprzeczytanych książek! A kiedy zapasy Ci się skończą (w co wątpię), zawsze pozostają audiobooki.
4. POĆWICZ
W domu też można ćwiczyć. Poszuj ćwiczeń prostych, które możesz samodzielnie wykonać, z pewnością na Youtubie znajdziesz różne przykłady ćwiczeń. Polecam:
5. POGRAJ W PLANSZÓWKI LUB KARCIANKI
Jeśli tylko masz w domu gry planszowe lub karciane, koniecznie je wyciągnij i pograj z bliskimi! Nawet jeśli to stary Chińczyk lub kurzące się na strychu szachy. Możesz też ułożyć puzzle z ogromną liczbą elementów.
Możecie również samodzielnie stworzyć puzzle, polecam stronę na której jest kilka takich puzzli do wydruku: https://polki.pl/rodzina/dziecko,puzzle-do-wydrukowania-dla-starszego-dziecka,10396525,artykul.html
- Joanna Krzywik
- nie nudzę się w domu
Strona 6 z 28