W końcu nadszedł czerwiec, a wraz z nim ciepłe dni. Przy dobrej pogodzie coraz więcej czasu możemy spędzać na świeżym powietrzu, a jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem to oczywiście najlepiej wybrać się do lasu. Zachęcam was do obejrzenia krótkich filmów zawierających porady na temat odpowiedniego zachowania się w lesie.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Z pewnością mieliście okazję zobaczyć i zwiedzić już wiele zabytków w Polsce, a może też w innych europejskich krajach. Ciekawe, czy znacie tych 12 ciekawych miejsc w Polsce, o których opowiadają w poniższym filmie Ania i Marcin, twórcy kanału "Wędrowne Motyle" i bloga GdzieWyjechac.pl. Więcej ciekawych miejsc z Polski i z całego świata możecie poznać, oglądając inne filmy zamieszczone na kanale Wędrowne Motyle.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Każdy z nas ma jakieś zainteresowania i hobby. Niektóre z nich lubimy bardziej niż inne i wtedy zaczynamy się nimi zajmować coraz częściej, a nawet każdego dnia. Z czasem przeradzają się one w prawdziwą pasję, którą chcemy się dzielić z innymi. Zachęcam do obejrzenia poniższych filmów, w których kilka osób opowiada o swojej pasji. Ciekawe, czy i Wy macie takie hobby, które można byłoby określić już słowem pasja.
Miłego oglądania! :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954 roku z inicjatywy ONZ i obchodzony jest od 1955 roku w wielu krajach na świecie. W Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony już od lat pięćdziesiątych, zawsze 1 czerwca.
Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go bowiem już w 1929 roku, ale 22 września. Tego dnia dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademie, a później na wycieczki i zabawy. W tym dniu rozdawano również dzieciom słodycze. W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe.
Obecnie podczas Dnia Dziecka (1 czerwca) w polskich szkołach często organizowane są dni sportu. Dzień Dziecka to również okazja do zabrania dzieci na wycieczki, spacery czy też do kina. Co więcej, z okazji tego święta, od 1994 roku, obraduje w Warszawie Sejm Dzieci i Młodzieży. W obradach biorą udział uczniowie w wieku 13-17 lat, którzy wygrali konkurs.
Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni. W Paragwaju świętuje się go 16 sierpnia, Włoszech i Francji 6 stycznia, a w Turcji 23 kwietnia. Co ciekawe, w Japonii dziewczynki i chłopcy obchodzą go osobno - 3 i 5 maja.
Początkowo Dzień Dziecka nazywał się „Dniem Róży”, później nazwę zmieniono na „Kwiatową Niedzielę”.
W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.
Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech to jednocześnie wspomniany powyżej „Dzień Rodziny”, obchodzony 6 stycznia. Nawiązuje on symbolicznie do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem, by złożyć dary Jezusowi.
W Szwecji dzieci nie są obdarowywane prezentami z okazji swojego święta. Tego dnia dyskutuje się
o kwestiach dotyczących najmłodszych, takich jak szkolnictwo czy prawa dziecka.
W Japonii Dzień Dziecka obchodzony jest 5 maja. Świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią tego dnia z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki mają także swój dzień, jest nim 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.
- Joanna Krzywik
- nie nudzę się w domu
Wiadomo, że sport to zdrowie i że ruch poza pozytywnym wpływem na prawidłowy rozwój fizyczny naszego organizmu niesie z sobą także wiele innych korzyści. Jak zadbać o aktywność fizyczną na co dzień? Zachęcam do obejrzenia poniższych krótkich filmów, które mogą stać się dla Was inspiracją do większej aktywności każdego dnia.
Miłej zabawy :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Z pewnością wiecie, że można uzależnić się nie tylko od różnych substancji takich jak np. narkotyki, tytoń i alkohol, ale też od wielu innych rzeczy np. od zakupów, internetu, smartfona czy gier komputerowych. Czy zdajecie sobie jednak sprawę z tego, że uzależnienia mogą stać się chorobą? Uzależnienie od gier komputerowych przed kilkoma laty zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia na listę chorób psychicznych. Zachęcam Was do obejrzenia dwóch krótkich materiałów filmowych na temat uzależnienia od gier komputerowych.
Więcej o uzależnieniach i nałogach możecie znaleźć również w znajdującym się na naszym blogu artykule Stop nałogom!.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Wolontariat jest dobrowolną, bezpłatną i bezinteresowną pracą, którą świadomie wykonujemy na rzecz innych osób lub ogółu społeczeństwa, a która wykracza poza więzi rodzinno-koleżeńskie. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest każdego roku 5 grudnia. Oglądając poniższe filmy możecie dowiedzieć się wielu informacji na temat wolontariatu, np. gdzie i jak można zostać wolontariuszem, kto nim może zostać, jak być dobrym wolontariuszem oraz dlaczego warto pomagać.
Więcej informacji o wolontariacie znajdziecie również w następujących artykułach zamieszczonych już wcześniej na naszym blogu: O wolontariacie, O wolontariacie muzycznie i Dzień Wolontariusza.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, a kiedy miała siedem lat zamieszkała z rodziną w Kaliszu, gdzie spędziła następnie kolejne 13 lat swojego dzieciństwa i młodości. Patronka naszej szkoły była wybitną poetką i nowelistką, zajmowała się krytyką literacką, publicystyką i dokonywaniem przekładów z obcych języków. Pisała również wiele utworów dla dzieci, z których dziś chciałbym Wam przypomnieć książkę "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" z 1896 roku.
Jeśli chcielibyście ją przeczytać możecie skorzystać z tego linku O krasnoludkach i o sierotce Marysi - e-book. Książka ta jest dostępna również w formie audiobooka:
Zachęcam też do wysłuchania 44 min. baśni muzycznej z 1973 r. opartej na książce Marii Konopnickej.
Miłego czytania i słuchania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Na Ziemi żyje olbrzymia ilość gatunków zwierząt, z których wiele możecie obejrzeć na żywo w Polsce, ponieważ w naszym kraju znajduje się ponad 20 ogrodów zoologicznych. Fascynujący świat zwierząt można poznawać również oglądając filmy przyrodnicze. Ja zachęcam Was dzisiaj do obejrzenia filmu o kotach, zarówno tych udomowionych, jak i tych dzikich.
A więcej filmów o różnych egzotycznych zwierzętach znajdziecie też na naszym świetlicowym blogu w artykule Zwierzęta z odległych krajów.
Miłego oglądania :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Swój czas wolny można spędzać na różne sposoby. Wiele osób czyta w czasie wolnym książki lub komiksy, ogląda filmy, seriale, programy telewizyjne, kanały na YouTube, gra w gry komputerowe, planszowe lub karciane itd. Niektóre z nich są na tyle ciekawe, że warto polecić je innym. Ciekawe, co waszym zdaniem jest warte przeczytania i obejrzenia oraz w co warto zagrać, żeby się dobrze zrelaksować i miło spędzić czas. Poniżej znajdziecie klika krótkich filmów, w których wasi rówieśnicy opowiadają o interesujących ich zdaniem grach. Może któreś z nich spodobają się również wam. Pamiętajcie tylko, żeby rozsądnie korzystać z rozrywki, tak aby nie zaniedbać obowiązków szkolnych.
Miłej zabawy :-)
E.S.
- redaktor
- nie nudzę się w domu
Strona 5 z 28